Автор Тема: Субстрати за кактуси  (Прочетена 84446 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #240 -: Юли 08, 2013, 10:24:58 pm »

Цитат от един сайт за Бонзай :

Seramis (pictured left) is an orange baked clay, similar to higher-grade Akadama. It is far more easily available in the UK and US where it can be purchased from good garden centres. An advantage of Seramis is that it turns a different shade of orange as it dries allowing an easy indication that it requires watering; the colour is not to everyone's taste but when top-dressed with grit it is not particularly noticeable. It does however retain its open structure for a long period of time.

Fired clays are excellent soil materials but are costly and can be difficult to locate. They do however hold enormous amounts of water whilst remaining very free-draining.


There are also a number of cheaper soil materials available at most garden centres, they are often sold as soil conditioners. These products can be used instead of baked clays or alternatively they can be mixed with clays to bring down the total cost of the soil mix which is often necessary for repotting large numbers of trees!

И според тоя сайт Серамис-а е печена глина. По - нисък клас от Акадама-та, но по-достъпен.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #241 -: Юли 08, 2013, 10:42:44 pm »
И аз срещнах в няколко сайта това твърдение, но приех мнението на човек, който твърди друго. Може би по разваления телефон не съм разбрал. При все това нищо не се променя. Не смятам да го слагам в субстрата си, а само като вкоренител.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #242 -: Юли 08, 2013, 10:56:08 pm »
Всичко опира до технологиите. Така рече Пешо докато му четях дискусията по темата за серамиса, пиейки си ракията срещу мен. (d) Наздраве на компанията! От тук нататък го играя стенографка и ще предавам текста барабар с грешките. :D
В печенето не глина открай време си има различни технологии и тънкости. Ако искате да получите твърд керамичен продукт, ще трябва да добавите към глината ситен пясък. Логично е изпечената керамика с този пясък, на който хидроскопичността му е почти нулева да поема възможно най-малко влага. По-малко влага би поела единствено субстанция на глина изпечена с железни стружки, от такава смес правеха едно време тухли за акумулиращи печки.
За да разсеем съмненията, че серамиса е термично обработен експандиран керамичен продукт на съмняващите се ще дадем жокер - какъв е цвета на слънчево изпечената керамика?
Сванахте каква е идеята за използването на металните стружки, нали?
Представете си, че забъркаме една подобна смес, в която вместо метални стружки сложим талаш (дървесни стърготини)? Ще има ли разлика във физичните свойства между двата продукта, този с железните стружки и този с талаша?  :P
Подобна е разликата между серамиса и останалите керамични продукти.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #243 -: Юли 09, 2013, 09:36:32 am »
А някой пробвал ли е / ако не, аз ще го направя/ да вкоренява в натрошена на дребни парчета тухла.Не керемида, точно тухла, нямам никаква представа кое от двете се пече повече, но имам наблюдения, защото винаги слагам едно от двете на дъното на саксиите.Тухлата се рони по-лесно и според мен е по-хигроскопична, поне тези стари тухли, които аз използвам.Мисля, че за растенията е вид резерв от влага, намирала съм тези парченца омотани в коренчета и далече от дъното на саксията.
Бих могла да направя и аз експеримент и да сметна %-та на поетата вода  :), стига да намеря време.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #244 -: Юли 09, 2013, 11:37:23 am »
Seramis-ът е керамика, смес от глина и диатомит, която е екструдирана и печена при ниска температура (400 °C).
Поздрави, Андрей

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #245 -: Юли 09, 2013, 11:57:35 am »
Последният ми експеримент протече успешно 70% зеолит+30% активен въглен. Една гранд корифанта срязана баш през най-широката и част, която месец и нещо упорито не щеше да пуска корени. След като стоя пет дни на сухо и след това гореща вана на четвъртия ден пусна корен в тая смес - това са фактите.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #246 -: Юли 09, 2013, 01:07:29 pm »
Водата от извора е най-чиста: www.seramis.de

...В средата на 80-те в научния отдел на MARS GmbH търсят нов абсорбиращ материал за котешка тоалетна и попадат на местни глини (съдържание на каолинит, илит, кварц, желязо, титан и др.), които имат до 80% порьозност. Пият огромен процент вода, но я и отделят също така бързо съобразно влажността на средата. С това експериментът "котешка тоалетна" става безсмислен.
Складират пробите навън и въпреки сухото лято скоро се изненадват от тотално избилата върху тях зеленина. Следват разработки и патент за търговска марка Seramis,  намек за висящите градини на Семирамида.
Други свойства - ниско съдържание на соли, неутрално pH. Изпичане при малко под 1000 градуса Ц.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #247 -: Септември 26, 2013, 12:02:59 am »
Аз имам въпрос относно варовика в субстрата.
Понеже дойдоха доста гимнокалициуми от Румъния, а нямам толкова време да търся има ли някой гимно, който не обича варовикова почва....  (think)
та да питам мога ли да забъркам субстрата за тях с фракция (5-15мм) от варовикова скала и евентуално какъв процент може да съставлява такъв варовик в почвата?

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #248 -: Септември 26, 2013, 12:24:14 am »
Гимнокалициумите предпочитат по-кисели почви , т.е. такива без варовик. Общо взето те не са капризни растения и едва ли нещо ще объркаш глобално ако им сложиш и малко варовик .... но няма нужда от него.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #249 -: Ноември 17, 2013, 12:17:16 pm »
     Докато си копая дупки за моята бъдеща "оранжерия", се натъкнах на интересни варовикови съединения в жълтата пръст в двора. Който е копал в жълта пръст знае, че все едно копае кирпичена тухла, но когато се разсипе, от нашата започнаха да излизат едни такива парченца тебешироподобни.
     Събрах си най-големите, за да ги сложа в почвата на някои варовиколюбиви кактуси ;)


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #250 -: Ноември 17, 2013, 04:01:04 pm »
Направи им тест за наличие на варовик, полей ги с оцет. (y) :D

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #251 -: Ноември 17, 2013, 04:43:12 pm »

Според мен са си варовик от най-висша класа и само ще изхаби оцета, ама все пак де да знам. Геологията не ми е най-силната страна. 

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #252 -: Ноември 17, 2013, 07:20:32 pm »
Прилича и на креда (което пак е варовик), ама прилича и на пемза, но може и да е втвърдена хума. ;) За това теста за наличие на калциев карбонат ще е насочващ. :)  (y)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #253 -: Ноември 19, 2013, 03:24:05 pm »
     То ще да е нещо варовиково - това е ясно, защото "шупна" веднага, след като сложих 2-3 парченца в оцет, но след като ги държах около 2 часа, си бяха със същата цялост и форма, както отначало, само оцета беше помътнял, но както и да е - нарекъл съм го "беленската пемза" /не ми се сърдете, когато се лигавя (happy)/ и ще го ползвам за украса, защото е малко количество, но си представих, ако тези варовичета бяха gold (rofl) и да си имам малък Клондайк в двора...


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #254 -: Ноември 25, 2013, 10:16:59 pm »


Минахме през модерните лава, пемза, серамис и други такива екзотики.  Тия дни попаднах на оферта за котешка тоалетна от сепиолит / морска пяна. От него се правят едни от най-добрите лули за пушене / Естествен минерал - Хидратиран магнезиев силикат. Напълно безопасен за животните. Дори се използва  като хранителна добавка към фуражите. Дали няма да е приложим в субстратите за кактуси, и да замени по-трудно намираемите лава и пемза. Все пак това е естествения минерал с най-висока порьозност което го прави незаменим като абсорбент.
Помня че някои колеги използваха в субстрата за сеене някаква котешка тоалетна, но мисля че тя беше на бентонитова основа.

Кактус БГ

Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #254 -: Ноември 25, 2013, 10:16:59 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33