Автор Тема: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи  (Прочетена 111678 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Когато човек прави нещо за удоволствие често в началото игнорира фактора цена. После се оказва че същите резултати могат да се постигнат с далеч по-малко средства. 
Чекай, чекай малко ... както пеят Ъпсурд :)
Ето гореописаната кутия :

Направена е от една плоскост стиродур (2.70 лв) + 3 лв за силикона. Отвътре смятам да я облепя с алуминиево домакинско фолио (2 лв).
Светодиодната лента 1 м - 15 лв., (старата, със 120-те диода на метър,  дето я ползвам за рибарските излети е 9.60 лв.) вентилаторите са от стари изгорели компютърни захранвания, имам с килограми. Ключета пак от там.
Не мисля, че семкарника ще ми се върже на повече от 20-30 лв барабар с бирата която ще изпия докато го направя :)
(Лампи Силвания имам в аквариума с рибките, мисля че бяха по 15-17 лв бройката, отделно дроселите, което е доста по-скъпо като инвестиция)

И пак като съвет да кажете, дали пък не мога да използвам пластмасовите капачки от бира като мини саксийки за засяване на 1 бр семка? Все ще измисля с какво да я покрия.
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Думите ти само потвърждават моето мнение. Наистина най-евтино и достатъчно ефективно е подходяща по размер кутия, или малък аквариум и луминисцентно осветление / задължително с лампи за вътрешностайно отглеждане на растения, използват се и в акваристиката / . Със светодиодните ленти обаче няма да стане. Защо , е отделен въпрос касаещ теми свързани с фотосинтезата, честотния спектър, интензивноста на светлината и така нататък.   За отглеждане на растения се използват специални панели с червени и сини светодиоди от този тип -



Отговора на въпроса сащо червени и сини пак е свързан с темата за фотосинтезата и честотния спектър на светлината. Цената на един такъв панел варира от 300 до 500 долара и повече.  За това казах че е икономически неизгодно човек да се увлича по новите технологии когато става дума за любителско отглеждане на няколко десетки пакетчета кактусови семена.

За големи " люпилници " / като тези за разсад за марихуана например /  се използват метал хибридни и други специализирани лампи които обаче при работа консумират голяма мощност и отделят голямо количество топлина. Тяхната цена също е около и над стотина лева едната.

Не бих те съветвал да използваш бирени капачки за иднивидуално сеене на семенца. По принцип семеначетата растат по-добре когато са на гъсто / не знам защо /. Освен това малкия обем почва в една бирена капачка много лесно ще исъхва и трудно ще контролираш нужната влажност.
Семена от кактуси хората сеят вече поне от двеста години. Все някой се е сетил да опита отделното сеене на всяко семенце. Щом този метод не се е наложил значи не е ефективен.


Здравей Клеман. Снимка на някои от моите семеначета трихоцереуси пуснах в раздела снимки на кактуси -  бодли, за да не спамя темата тук.

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Добре, ще послушам  един от големите майстори в жанра  и ще гепя от аквариума 2 лампи, но си запазвам правото да експериментирам и с диодни ленти ;)
А за по-малките съдове за садене бях подведен от постовете на el pistolero, който твърди, че ако се развие инфекция, колкото по-малко са засегнатите растения, толкоз по-добре.
Случайността ми помогна да намеря чудесни прозрачни пластмасови кутийки с размери 85х65х30 мм които смятам да използвам и като саксийки и като капак.

Другият ми въпрос, докато не съм прецакал кутията е, как да разположа вентилаторите. Доколкото el pistolero сподели, трябва да има циркулация на въздуха, но дали вентилаторите да въртят въздуха само вътре в кутията или да сложа (както съм замислил) вентилаторите отвън и да пробия дупки за свеж въздух?
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси

Чекай, чекай малко ... както пеят Ъпсурд :)
Ето гореописаната кутия :

...

Идеална хладилна чанта си си спретнал!  Надявам се да си я оразмерил така, че да побере точно шест бири!  (beer)Три за теб и три за мен!
Послушай Склери и спретни едно 'танкче' с две три ламби!  (y)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Не прекалявай и с много вентилатори... един ще е достатъчен, а най- добре го пусни на минимални обороти с минималния волатаж който би му позволил да се завърти изобщо.  няма смисъл да се издухват изветрят и преохлаждат семеначетата, просто малко движение на въздуха.... но това ще има значение при теб едва като мината 1-2 месеца от сеитбата, когато им махнеш найлоните или капачетата.     Би било добре да има нейде и изходен отвор за да излиза завихрения въздух, но пък може и без да излиза да е добре, не знам.   
Тази установка с изолационните плоскости ще ти е позлезна за есенно-зимно сеене. В летните месеци даже ще прегрява за секунди и наистина ще има нужда да слагаш по някоя предварително охалдена бира вътре  :P
Сега по това време на годината могат и на слънчева светлина без ламБи да се люпят семките.
Като ти казах за по- самостоятелно сеене не съм имал предвид всяка семка да я сееш поединично  (rofl)  Просто   отговарях на питането ти за вариан за сееене в плато от кутия с бонбони, което има 20-тина килийки някъде и ако ги покриеш под един найлин това са си 20 вида живеещи в пряк досег един с друг.   
Всякакви кутийки от майонеза, маслини и тем подобни също могат да се позлват като ги разграфиш на 4-6 деления... все пак едно е 4 вида да се покрият с плесен и да почнеш да ги третираш и спасяваш друго е всичките ти 20 вида вкупом да се покрият с плесен. Може да позлваш и чашки за кафе от най- малките, спокойно могат на две да се разделят ако имаш по 15-20 семки от вид, ако са по 40-тина семки може персонално по една чашка на вид да запазиш... после слагаш парче кухненско найлоново фолио и пристягаш с по едно канцеларско ластиче и заспиват.  Има технология и с торбички  пъхаш кутийките/саксийките в торбичка завързваш и забравяш, може и от тия със клик които се затварят.   
Но начини за сеене има безброй много най- добре е да си поекспериментираш и да видиш на теб кой най- ти харесва.... а като нищо ще ти хрумне и друг начин за сеене и в това няма да е има нищо изненадващо. Семките "носят" на всевъзможни начини на люпене в най- различни съдове и субстрати.

П.П.  Не, че подстрекавам към подобни действия, но 3 години саксийка за моите семеначета Стромбокактус беше капачка от 5 литрова туба минерална вода... тя е даже по- плитка от бирена качачка. Скоро ще ги местя в парче пясъчник с дупки  (devil)

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Идеална хладилна чанта си си спретнал!  Надявам се да си я оразмерил така, че да побере точно шест бири!  (beer)Три за теб и три за мен!
Петре, маани са с тия бири. Бира всеки може да пие.  У вторника като дойда, ще видиш каква рикия съм спретнал лани, кога още не ме беше заразил с тез пусти кактуси.

Благодаря на всички за съветите, и аз като johnstalker съм си експериментатор по дух и ще следвам Силата :)
Семки има колкото щеш, важното е да се пробва, пък ако се пръкне кактус - добре, ако се пръкне камилска птица - още по-добре  (rofl)
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Аз лично никога не съм използвал вентилатори за сеене на семена. Не казвам че е лошо, но не съм усетил липсата им да се е оказала фатална. Може би за по-големи по-размер люпилници, или за по-затворен, автоматичен тип люпилници да са нужни. За моето аквариумче обаче беше достатъчно да открехна капака и той се проветрява за няколко минути. На по-късен етап от живота на семеначетата махах въобще стъкления капак и ролята на капак играеше капака в който са вградени лампите. / Много обичам тафтологията и в случая думата капак ме изкефи /

За хора които все пак искат да си направят по-модерен люпилник бих препоръчал да се поровят по он лайн магазините за домашни любимци, и в частност сектора за терариумите.  Ще се изненадате колко полезни нещица можете да откриете там. Като този нагревател например - http://www.petshop1.com/prod.php?id=192 . В тези магазини могат да се открият и ултравиолетови лампи които могат да бъдат много полезни при сеидбата на високопланински видове на които липсата на тази част от светлинния спектър се отразява негативно.


По принцип семена могат да се сеят във всичко. По руските сайтове съм виждал семенца сяти в ръждиви консервни кутийки и по нищо не личеше че това им създава проблеми.  Все пак аз ви препоръчвам ето този тип еднократни кутийки за храна




Те имат капак от същия материал. Размера им позволява да се сеят четири, пет пакетчета семена / от класическите със 20 семенца в пакетче /.  Ако стане беля и човек изтърве момента резултата няма да е фатален за цялата реколта. 
Не на последно място евтини са / пакет от сто такива кутийки струва около пет лева /, и няма нужда човек да ги мие и стерилизира за следваща сеидба.

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
След много мислене, умуване, борба с мързела и т.н.т /и вслушвайки се в съветите на по-мъдрите от мен/ скалъпих нещо такова.
Творческият процес ...
/две лампи по 45 см. Glolux и Aquastar, по 10 лв. парчето, шините за лампите са с вграден електронен дросел - х5 лв/
Дупките за вентилатора.
Куплунг за захранващият кабел.
Копчетата за включване на осветлението и вентилатора /всичко това е включено към таймера за аквариума ми, който поддържа осветление от 09:00 до 19:00/
- Я да видим, всичко ли работи /електронният термометър за сега само показва температурата, по-нататък ще му слагам нагревател/
Семенара монтиран върху аквариума ми с преместените вътре кутийки със семена.
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Бравост! Започвам да ти събирам семена за тестовете на семенара!  (y)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #24 -: Октомври 11, 2012, 04:27:22 pm »
Eto moita nova machina za semena ;)  predi imah edna etajer4e , sega vseh po4ti 90 % ot kakvo e napravil Znei4i :) edin raft, 4 lampi  bql navsqkade et voila ! samo lampi ne sa syshti s zmei4o , as haresvam pove4e Sylvania grolux toi ima iven zemni lampi ;)

ne vseh snimki kogato raboti , vsi4ko e rosov :D

kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #25 -: Октомври 11, 2012, 04:36:04 pm »
Супер е станал  (handshake)  (wasntme)
2ри етап е светнал със лампи  :)
А 3ти етап е пълен с кактуси  :P

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #26 -: Октомври 11, 2012, 04:45:25 pm »
Aide na vtorq etap togava :D kakto kasah , mnogo e rosov    (rofl) (rofl)



kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #27 -: Октомври 11, 2012, 07:15:56 pm »
Clement, по 1 лампа на всеки рафт ли има или по 4 на рафт?
щото и аз в момента нещо такова ползвам с по 2бр. 18W - едната Гролукс, втората обикновена.
още няма семки, други работи се люпят  :D
но искам да знам дали по 1 лампа 18W на рафт е достатъчна за кактусите???  (sun)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #28 -: Октомври 11, 2012, 07:19:31 pm »
...
но искам да знам дали по 1 лампа 18W на рафт е достатъчна за кактусите???  (sun)

В никакъв случеи няма да е достатъчна.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #29 -: Октомври 11, 2012, 07:59:12 pm »
as sym s 2 grolux po etaj. vyrvi mnogo dobre , predi bqh taka. 1 grolux samo  tvoiti tryn4e shte stavat dylgi
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Кактус БГ

Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #29 -: Октомври 11, 2012, 07:59:12 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33