Автор Тема: Общи въпроси за гребенните и стеблените аномалии  (Прочетена 4127 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Още една нова тема.

Вероятно е удачно да я има, защото любители от всякакво ниво на опит и познания могат да задават всякакви въпроси за гребенните (кристати) и стеблените (монстрозни) аномалии.

Мен, например, винаги ме е вълнувало, защо не се ашладисват върху нормални индивиди от същия си вид.
Поздрави, Андрей

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи въпроси за гребенните и стеблените аномалии
« Отговор #1 -: Декември 11, 2013, 02:06:46 pm »
Ашладисват се, но може би не всички видове. Аз имам астрофитум върху астрофитум, еуфорбия върху еуфорбия. Сигурно и при други видове ще има положителен резултат. Но мисля, че по-важното е подложката да е силно хранеща и от тази гледна точка се използват определени видове като подложки.
Valyo

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Общи въпроси за гребенните и стеблените аномалии
« Отговор #2 -: Декември 14, 2013, 05:04:20 am »
Мисля, че си възникват като физиологични нарушения на растежа и не се предават по наследство. Имах една преди години, спонтанно образувана кристата, Ребуция минускула, на собствен корен и с нормални детки. Цъфтеше си, но не помня вече на кой я дадох.  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Общи въпроси за гребенните и стеблените аномалии
« Отговор #3 -: Декември 14, 2013, 12:18:12 pm »
Аз имам въпрос относно този семенак горе - Astrophytum   myriostigma v. strongylogonum SB_126


ще го бъде ли на собствен корен или да се погрижа с ножа???  (think)

един подобен качих преди време от друг модел семки и сега се оказва просто двуглав:

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Общи въпроси за гребенните и стеблените аномалии
« Отговор #4 -: Декември 14, 2013, 04:02:19 pm »
Това, което си показал на първата снимка си е класическа дихотомия, тоест растението се разклонява на две и растежът му продължава разнопосочно. Може да се получи политомия, тоест да образува повече глави, но може при подходящи за него условия, които само то си знае какви са, да образува кристат гребен. Този на втората снимка, ако правилно се ориентирам се опитва да стане четириглав.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Общи въпроси за гребенните и стеблените аномалии
« Отговор #5 -: Декември 14, 2013, 04:56:49 pm »
Имам 4-5 годишен Феро латиспинус, който от семка си тръгна двуглав, но сега след време в саксийката надмощие е взела едната глава, а другата е почти незабележима и подтисната в основата на растението, даже, за да ги заснема двете ще е необходимо да го извадя по корен.

Кактус БГ

Re: Общи въпроси за гребенните и стеблените аномалии
« Отговор #5 -: Декември 14, 2013, 04:56:49 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33