Автор Тема: Български кактусисти и техните колекции отразени в медиите  (Прочетена 14670 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Предлагам в тази тема да пускаме линкове на които сме се натъкнали в интернет или снимки на статии от вестници и списания на тема кактуси и сукуленти в България и особено отразяващи техните собственици и личните им коментари.
Днес случайно се натъкнах на предаване от март тази година, излъчено по Радио " Христо Ботев"  в което Симеон Идакиев (известен с уникалното предаване "Атлас" от близкото минало) представяше Райската градина на семейство Серафимови в село Велика.
 Предлагам ви да чуете записа на предаването:)
Вярно, че не е някое видоклипче или телевизионно предаване, но понякога даже и думите без картинки изразяват повече, отколкото някое ефектно видеоклипче пуснато в сайт за видеосподеляне.  ;)
« Последна редакция: Август 07, 2012, 04:28:23 pm от el pistolero »

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Няколко пъти по различни наши телевизии са давали репотажи за райското кътче на Серафимови. Сега на прима виста намерих само едно клипче. Става дума за епизод от предаването Златна Мисия. Интервюто с г- н Серафимов е точно по средата на предаването. / Някъде около четиринайстата минута. / Самото предаване обаче е достатъчно добро и си заслужава да бъде изгледано цялото.


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Изложба в Морската градина
« Отговор #2 -: Август 19, 2012, 09:53:34 pm »
Кактусите – красиви и бодливи


Валентин Марчев

Макар и да изглеждат доста странни и различни от цветята, които домакините са свикнали да отглеждат вкъщи, кактусите също си имат своите фенове. Сред тях е и Валентин Марчев, който ги събира и се грижи за тях повече от 30 години. „Имам може би една от най-старите съществуващи колекции на кактуси, поне в България. Това е най-дълго продължилата любов в живота ми. Все още ме учудват и изумяват, откривам все нови и нови техни качества, възможности“, обяснява варненецът.
Събрал е над 1500 вида кактуси, които са може би половината от всички съществуващи на земята. Защо го прави ли? За лично удовлетворение. „Няколко приятели ме убедиха, че всичките тези чудесии няма смисъл да си ги гледам само аз и мои познати, трябва да ги видят повече хора“, допълва Валентин. Така миналата година била показана за първи път експозицията в двора на Природонаучния музей. Заради големия интерес сега Марчев отново нареди саксиите си там.
Оказва се, че не е никак сложно да си отглеждаш кактус, стига да свикнеш с мисълта, че не трябва да се полива много често. „Съветът, който винаги давам, е, че кактусът, макар че изглежда неподвижен, е живо същество, което намира начини да покаже от какво има нужда. И ако се вглеждате в тях внимателно, в един момент ще започнете да усещате техните потребности – кога са жадни, кога им е много слънцето, кога им е топло или студено“, съветва Валентин. След толкова години той вече няма нужда да чете книги, само като погледне растението и му е ясно какво му трябва.
За цъфтежа пък истината е много простичка – кактусът трябва да достигне определена височина. И още нещо, което любителите му пропускат – той обича да спи през зимата. Това означава, че в края на октомври-началото на ноември се спира поливането и ги забравяте до март. „Всякакво внимание през този период е напълно излишно и може да бъде дори вредно. Когато се осигури покой през тия месеци и е сложен на хладно, кактусът цъфти много и по няколко пъти през лятото“, категоричен е Марчев.

Растенията са като извънземни

- Защо решихте да отглеждате точно кактуси?
- Защото са странни, те са извънземни. Нямат нищо общо с китките, които се гледат навсякъде. Всичко е различно. Има теория, че са сравнително младо семейство – преди около 30-40 хиляди години са възникнали. Но са толкова различни, аз вече нямам нито едно растение с листа. Гледам само кактуси и подобни на тях. Харесват ми, красиви са.

- На колко време цъфтят?
- Може и на 200, и на 300 години, но всичко това са митове. Може да е на третата или четвъртата година, или след 30-40 години, почват да цъфтят. При добро отглеждане някои видове имат цветове през цялото лято.

- Кое сложи началото на колекцията ви?
- Връщате ме много години назад. Ако си спомням правилно, в една книжка бях видял нарисуван кактус и реших, че трябва да имам такива растения и да ги отглеждам. По време на комунизма нямаше интернет. Взимали сме семена от Америка по други начини, колекционери сме си разменяли... Малко по-сложни години бяха по отношение на набавянето.

- Къде държите саксиите?
Вкъщи нямам вече нито един кактус. Но в началото бяха вечните спорове за пространство на терасата – кой ще простира и кой ще гледа растенията. Сега ги отглеждам в оранжерия, където целогодишно си растат.


Правят сладко и се друсат с тях

Бодливите растения се използват и за... ядене. Българските варианти едва ли са много подходящи заради препаратите, с които се третират, за да бъдат здрави, но в Щатите се приготвят и напитки от тях. „Чувал съм, че са правени опити за салата от кактуси“, обяснява Валентин Марчев. От плодовете на опунциите пък, които стават и за директна консумация, се приготвят сладко и конфитюри. Въпросните растения са доста разпространени и в България.
Кактусите са дом и за вид насекоми, от които се извлича червено багрилно вещество. То се използва при приготвянето на кампари и на висококачествени червила. Някои видове кактуси се използват и във фармацията.
Лофофората е един от най-необичайните родове от семейство Кактусови с доста скандална репутация. И до днес неговите представители продължават да са преследвани от слухове, легенди, култове и административни санкции. Този повишен интерес към тях се дължи на съдържащите се в клетъчния сок на тези растения цяла група алкалоиди, които при употребяване въздействат силно върху нервната система на животните и хората. Валентин Марчев е имал случаи, в които младежи са си купували от растението именно за да се надрусат. Разочарованието обаче е голямо – отглежданите у нас кактуси не са никак подходящи за целта, тъй като веществото в тях не е толкова силно.


Полезно е да се знае

Кактусите имат нужда от много проветрение и много светлина. Преди да добавите новото си растение към останалите от колекцията, отделете го през първите две седмици под карантина. Така ще се установи евентуалното наличие на вредители и ще може да предпазите цветята си от тях.

Ако сте избрали размножаване със семена, има някои важни неща, с които трябва да се съобразите. Двата най-лесни начина на засяване са в почва и в пясък. Не е никакъв проблем, ако почвата е бедна на органични вещества, защото самите семена съдържат такива. Почва със съдържание на пясък до 50% е подходяща за основа. Тя се обработва предварително във фурна.

Посевите се отглеждат в недълбок съд. Няма да е зле, ако съдът е изработен от топлоизолационен материал, за да предпазва корените от резки температурни промени. В дъното на съда направете няколко дупки за дренаж. Първо насипете дребен чакъл около един сантиметър. След това сложете около 2 см от почвената смес.
05.06.2010


Read more: http://www.narodnodelo.bg/news.php?news=42429#ixzz241GVECHf
Under Creative Commons License: Attribution

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
В Ботаническата градина в Балчик


Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Уау в Балчик има галапагоски кактус? За Brachycereus nesioticus т.нар. Lava cactus ли става въпрос или за някой друг, понеже там виреят и други родове, като Мелокактуси примерно?

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Кмете,Благодаря за споделяне на клипове у нас!  (d)
Стояне,това е галапагоска опунция е Opuntia echios var.giganthea?  (y)
http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=264.0

Поздрав Професор!
« Последна редакция: Август 19, 2012, 10:36:13 pm от melaleuca »

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Мерси  (y)

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Кубратчанка отглежда над 1000 кактуса



Нели Манева завежда административната служба в Професионалната гимназия в Кубрат. От 2002 година има интересно и бодливо хоби. В свободното си време отглежда различни видове кактуси. Колекцията ѝ вече наброява над хиляда броя.
Но ето как самата тя разказва за началото и пътя, който изминава, за да стане в наши дни притежателка на една от най-богатите колекции от кактуси в страната.
Красотата на кактусите ме заплени, когато синът ми един ден, връщайки се от училище, ми донесе едно кактусче. В час по музика учителката им показала цъфнал кактус, на него му харесало и си поискал издънка. Това е първият ни Echinopsis, който ни радва всяко лято с обилен цъфтеж. Така заразата кактусомания влезе в нашия дом. Където и да ходехме след това, първо обикаляхме цветарските магазини и купувахме безразборно всяко трънче, което ни попаднеше. Започнах да търся литература, но много трудно откривах книги за цветя, където съвсем повърхностно пишеше основно за род Mammillaria. По-късно открих в Интернет един български форум за цветя, в който имаше информация и за секция "Кактуси". Там научих за огромното видово разнообразие на тези прекрасни растения.
В търсене на растения по цветарските магазини открих, че продават и семена от кактуси. Пет години всяка пролет сеех микс, но за съжаление незнанието и неумението ми да се грижа за новоизлюпени кактусчета, водеше до провал.
Ако поникнеше някое семенце, през зимата умираше, а някои въобще не искаха да никнат. Но постепенно се научих и сега сея успешно семена. Харесва ми да виждам как никнат и предизвикателството да отгледаш кактус от семе за мен е голямо и в същото време забавно. Колекцията ми все още е млада, а най-любими в нея са ми астрофитумите и
гимнокалициумите. С част от сукулентните растения съм озеленила канцелариите на училището, в което работя. Няколко растения съм подарила и на ботаническата градина в Балчик, в която от миналата година има нова оранжерия за кактуси.
Като всички хора, отдали се на някакво хоби, и ние, кактусистите, си имаме начин на общуване. Имаме си форум по Интернет, където обменяме опит, правим си общи поръчки за семена и растения от чужбина. Пазаруваме от Чехия, Германия, Украйна, от Меса гарден в САЩ, а напоследък и от Румъния, където цените са по-ниски. Правят се и периодични срещи на членове на форума, където също се обменя опит, правят се и демонстрации по присаждане на кактуси.
От миналата година имам и специална оранжерия /на снимките/, в която летуват растенията ми. Растат по-бързо отколкото досега. Когато са в нея, мога по-лесно да контролирам температурата и напояването. През зимния период, в който при нашите климатични условия кактусите спят, ги прибирам в неотопляемо помещение по рафтове и така до пролетта.
Обичам да подарявам растения на начинаещи кактусисти. Има много млади ентусиасти, които тепърва започват да създават колекции. На мен също са ми подарявали много растения и затова знам какво е чувството да се сдобиеш с някое ценно и дълго мечтано трънче.
Хобито ми по никакъв начин не ме натоварва, защото това са си едни ежедневни и приятни грижи. Надявам се да запазя, а защо не и малко да увелича броя на растенията в колекцията ми. Смятам да се сдобия с нови кактуси, които са бавнорастящи и трудни за отглеждане. Всичко, което до момента съм събрала, се надявам да расте и да ме радва с цветове всяко лято. Благодарна съм на всички в семейството си, че уважават моето хоби и заедно с мен се грижат за бодливата красота.

Записа: Светломир КИРОВ

Източник: http://www.ekip7.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=12379&Itemid=1
« Последна редакция: Юли 11, 2013, 04:37:30 pm от Milena_Orchid »

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Bravo Kako! Vazhishtavam se! :* (inlove) (h)

Неактивен Велияна

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1
  • Activity:
    0%
Нещо не мога да чуя записа. На какво може да се дължи това?

Предлагам в тази тема да пускаме линкове на които сме се натъкнали в интернет или снимки на статии от вестници и списания на тема кактуси и сукуленти в България и особено отразяващи техните собственици и личните им коментари.
Днес случайно се натъкнах на предаване от март тази година, излъчено по Радио " Христо Ботев"  в което Симеон Идакиев (известен с уникалното предаване "Атлас" от близкото минало) представяше Райската градина на семейство Серафимови в село Велика.
 Предлагам ви да чуете записа на предаването:)
Вярно, че не е някое видоклипче или телевизионно предаване, но понякога даже и думите без картинки изразяват повече, отколкото някое ефектно видеоклипче пуснато в сайт за видеосподеляне.  ;)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Нещо не мога да чуя записа. На какво може да се дължи това?

..

Добре дошла!  (f) Ето линка към статията на БНР - http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/hristobotev/Shows/Society/Nashiat-den/Society/Pages/120323cerafimovi.aspx

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
kade e link kym spisanie ?
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33