Анкета

Колко кактуса или сукулента имате вече в колекцията си?

Един или няколко, на пръсти се броят;
До 100 са, не повече;
100 - до няколко стотин;
Хиляди са, не мога да ги преброя;
Ще посоча точната бройка по-надолу;
Оглеждам се да си набавя първия кактус, сукулент;
Виртуална колекция - събирам картинки на компа.

Автор Тема: Колко кактуса (или сукуленти) имате в момента в личната колекция?  (Прочетена 5422 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Да видим какво е в момента положението. Броим и семеначета?

Можете да кажете и колко вида са, ако разликата е значителна.
« Последна редакция: Юли 14, 2013, 07:39:37 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
За мен е растение, ако е самостоятелно в саксийка от петичка нагоре.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Тази зима Миленчето се напъна да преброи саксиите по-малки от 5-чки нямаме, а присадките не са броени. Изкара ги над 700. ;) Сега обаче няма как да стане преброяването с тез бебешори. ;)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Тази зима Миленчето се напъна да преброи саксиите по-малки от 5-чки нямаме, а присадките не са броени. Изкара ги над 700. ;) Сега обаче няма как да стане преброяването с тез бебешори. ;)
Тва - твойте, нейните, или вашите...  ;)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Аааа без моите, с тях, присадките и дребосъците ще отидат на 1000. :D

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Не знам дали сте забелязали, но повечето пчелари са мъдри хора. Вероятно пчелната отрова действа стимулиращо на мозъка, а може причината да е и друга но това не е най-важно.  Преди доста години един мъдър пчелар ми каза нещо което ще помня цял живот.  Говорихме си за удоволствието от хобито, и той каза - " От мен да знаеш. Пет кошера пчели са хоби, петдесет кошера пчели професия. " Същото се отнася и за кактусите.  И аз когато започвах исках да имам всичко. За няколко години успях да събера на терасата си над триста и петдесет вида, като от повечето имах по две, а от някой и по три бройки. Общо кактусите ми бяха около или малко над хиляда.  Сега времената са други и начинаещите кактусисти събират толкова кактуси не за няколко години, а за няколко месеца. Стига финансите им да го позволяват. Само че има един обективен закон формулиран от Маркс / По-възрастните от нас знаят кой е Маркс, и неговия приятел Енгелс / . Този закон гласи - " Количествените натрупвания водят до качествени изменения ".  Закона е обективен, а не измислен от хората, и като такъв не може да бъде променен даже и от Великото народно събрание.  В някои случаи количествените натрупвания водят до положителни качествени изменения, но в някои / за съжаление и в нашия случай / в отрицателни.  С течение на времето колекцията ми се напълни с кактуси с не особено приятен външен вид. Кои защото с години не са пресаждани, кои заради не на време открито заболяване. Просто времето не ми стигаше за всички.  След това на главата ми се струпаха проблеми заради които почти се разделих с кактусите. По-хубавите подарих, безнадежните изхвърлих. При мен останаха дузина, две от най-любимите.  От десетина години отново започнах да им отделям повече внимание.  Сега колекцията ми наброява около сто и петдесет, двеста кактуса като истинската им бройка вероятно е по-близка до долната граница.  Имам свободно време което ми позволява да се грижа за толкова. Ако доживея да се пенсионирам може и да увелича малко бройката, но бройка с хиляди това вече си е професия, а не хоби. Поне аз така мисля.  А иначе сърцето ми иска всичко що има бодли на тоя свят да е в двора ми.
« Последна редакция: Юли 15, 2013, 10:16:55 am от scleri »

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Scleri е абсолютно прав/ както в повечето случаи :)/. И при мен се тръгна с количествени натрупвания, но в последните години преминаха в качествени изменения: основен приоритет - астрофитуми. Сега мога спокойно да кажа, че имам над 100 вида от тях в непълното им разнообразие- основни видове, вариетети, хибриди , но най-вече култивари. Имам на другата си тераса и други бодливкавци, но те са за разнообразие и се подбират по специфични особености :D.
Valyo

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
И моите саксии тука са някъде към 150, без семеначетата. Предимно кактуси, някой друг сукулент. Предимно компактни, без изгледи много да нарастнат. Мястото ми е ограничено, тоест местата с подходяща осветеност. Изкарването навън лятото малко облегчава положението, скоро инсталирах още една полица на южен прозорец. Но не искам да ги прибирам и държа в далеч от оптималните условия в по-студения период. Щото за мене вънка / вътре е някъде 4 : 8, тоест не върви през по-голявата част от годината да са на тъмно или студено и тнт. Да, и студено от порядъка 0 - 10 гр. почти няма как да им създам. Много топло да държа заради други топлолюбиви в къщи, пак няма да стане. Отопляема оранжерия навън - твърде скъпо нещо за тука, нямам и място в дворчето. Което ограничава и списъка на възможните видове и таксони. За щастие, нямам мераци да доказвам, че имам най-голяма, най-бодлива или интересна колекция пред някого. Още не са ни поръчали да развъждаме и опазваме световния бодлив или тлъст генофонд.

Другия аспект - грижите. Щото преди имах и по-голяма колекция. При много растения те надхвърлят границите на хобито. Да държа занемарени, с несменена почва, болни, неполяти, и даже непогледнати поради липса на време растения, не виждам смисъл. Е, може и да станат 200, не гарантирам.  (happy) Но се хващам, че като разкарам или загубя някои, се радвам на отворилото се място за други възможни. Винаги има загуби и попълнения, един кактус, който хвърля семена или детки, точно за това си мисли, за времето, когато вече няма да го има. И снимките му ще останат. Така че: правете и показвайте снимки.  (hi)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Аз колекция нямам. Имам кактуси. 55 броя, без тези под годинка и 4 сукулента!
Обаче с времето все съм зле. за 3/4 година не можах да отида на 15 км в Монреалската ботаническа градина, а си струва. Не отидох и при най-големия производител на кактуси в Квебек, а той е на 65-70 км. Ма нек сме живи и здрави.
 (f)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
20-тина вида, 100-тина броя - повечето бебета.
Други цветя не-сукулентни вече нямам, разкарах ги. :)
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен ivan_lz

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 13
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
около 50 сукулента, над 70 кактуси в саксия №5, и 280 кактуси в по - големи саксии.
Имам няколко опунции и агаве, които са в градината. Всички други растения са в оранжерията под найлон.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
 (rofl) Нямам празно място у нас  (wasntme) :D

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33