Автор Тема: Прибрахте ли си ги (го) вече?  (Прочетена 21845 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Прибрахте ли си ги (го) вече?
« -: Октомври 05, 2013, 06:20:07 pm »
Чувам, по ваште южни земи, имало някакви слани тук-таме..  :( Стреснахте ли се, взехте ли мерки? Тия с парниците са добре, а другите как сте. Аз едно време в Пловдив се ослушвах понякога чак до 7-ми ноември с прибирането, щото си беше хамалогия и ми трябваше цял уикенд, заедно с почивките.

При нас времето отпусна малко, изкарах един кактус даже за уикенда да глътне въздух и слънце...  (sun)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #1 -: Октомври 05, 2013, 06:27:24 pm »
Не само слани, в четвъртък дори сняг прехвърчаше. Нощес температурата в парника е падала до 1 градус. Прибрахме само семеначетата, присадките и перискиопсисите. Днес Джони напръска тръните с инсектицид и фунгицид и към края на другата седмица ще ги прибираме.  :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #2 -: Октомври 05, 2013, 07:21:04 pm »
В Бургас снощи падна температурата до 1 градус, на моята остъклена тераса при затворени прозорци държи 10-12 вечерна температура и сутрин до обед качва 20+ ако грее слънце. Гледах дългосрочна прогноза, че до понеделник го дават тоя студ и от вторник отпуска малко за поне 4-5 дена с темпераура 11-20 при нас, но пък нещо облачно го дават все. 
Пъкления ми план е утре да полея с втората порция химия и да използвам няколкото топли дена за изсъхване, та до края на месеца да са сухи съвсем... само липсата на слънце ми е притеснителна, че имам и един ритери на миртило с хилядната порция за годината от 3-4 пъпки чакащи да цъфнат, ама няма условия.

То вече не знам от колко години нямаме пролет и есен- директно на зима и лято сме  :^)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #3 -: Октомври 05, 2013, 07:38:10 pm »
Прибрах само юбелманиите. Те не толерират застудяванията. Към края на месеца/октомври/ имам свободни дни и ще отида да си прибера хасковския трънак . Ямболската тераса се прибира към началото на декември.
Баирните ми феро-семеначета,EFC, и няколко още вида ще ги прибера към края на ноември - началото на декември /според времето/.
Тези краткотрайни , макар и малко необичайни за началото на октомври студове не са опасни за повечето кактуси. Дори мелокактусите изкарват безпроблемно краткотрайни минусови температури.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2013, 01:07:01 am »
От опит- юбелманиите на +6 градуса мрат масово(при мен за една нощ-половината), затова и дискокактусите не си позволявам да са навън.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2013, 05:30:52 am »
Kak ще ги прибирам?
Ми то аз не съм ги вадил!
Ма сега се замислям дали пък да не ги извадя!
Щото миналата седмица през деня по 23-26 градуса.Е през ноща отиват до 11-12.
От 10 дни не е валяло. Доматите и ягодите станах супер на вкус.
Северните ми рози цъфтят.
Глеам по новините при съседите некакви снежни виелици. За 24 часа паднали 48 инча(то туй си е метър и двайсе). Ужасии некакви. Като за новините. А ние седим тук, цъкаме и гледаме колко е лошо при другите .... по новините.
 (whew)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #6 -: Октомври 06, 2013, 06:24:45 am »
...
А ние седим тук, цъкаме и гледаме колко е лошо при другите .... по новините.
 (whew)
При другите винаги е по-зле, тоест ние сме си най-добре!  (y)  (beer)

А мушкатото издържа на -2 и цъфти още!  (f)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #7 -: Октомври 06, 2013, 09:02:19 am »
     Тази година "късната есен" дойде още в началото на сезона! Неприятно, но факт! В почти цяла България, а в Бяла категорично сутрешните температури паднаха около и малко под нулата, достатъчно да се образуват слани и да попречат моите трънчета да си "вземат" дозата есенно слънце и разлики в дневните и нощни температури, т. к. вече са прибрани за по-сигурно в зимното им обиталище. Дълго се чудих дали да ги прибираме още от сега /предната година ги държах навън до края на октомври/, но все пак липсата на оранжерия и сигурен навес, ме накараха да звънна на "домашното 112" и мама пъргаво да ги прибере, докато се върна от Русе (whew). Е, сега са на тъмничко, но не е един кактус, та да го връщаме пак на терасата /все пак са с още 240 повече от предната есен/ :D ;).
     Агаветата също извадих от земята и прибрах, но сукулентите оставих по прозорците да красят още...


     Никой не пише прибра ли неговите кактуси, да сподели мнение! Всеки чете и мълчи! К`ви сте такива - не зная :^)

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #8 -: Октомври 06, 2013, 09:11:47 am »
За стандартните има още месец навън- рано е да се прибират, сега им е най кефффффф :)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #9 -: Октомври 06, 2013, 05:20:10 pm »
Това са част от минусите, да не живееш при кактусите си - освен, че не можеш да да им се любуваш всеки божи ден, не можеш и да реагираш адекватно на ситуации. Но ми харесва да са в касетки, готови за евакуация. Щото ако бяха 1 по 1 пръснати из двора, пуснали корени в земята..  Може би догодина , пак в касетки, но сортирани по екологични предпочитания - чувствителни, стандартни, устойчиви.. Плюс пакет инструкции за домашните помагачи.  ;)

Аз прибрах през септември основно.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #10 -: Октомври 06, 2013, 09:20:10 pm »
Колкото по късно се прибират кактусите ,толкова е по добре за тях.Първо закаляват се ,което е необходимо за здрав епидермис и добра кондиция стига да не са мокри,което може и да е пагубно за тях.

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #11 -: Октомври 06, 2013, 09:26:27 pm »
Освен това ако са прибрани много рано,не ми се иска и да си помисля ,какво ше стане с тези видове които зимуват на ниски температури,Ще започнат да растат на полусветло,ще се издължат ще направят светли върхове  и изнежат,което изобщо може да повлияе много зле на тяхната визия през следващата пролет. (nod)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #12 -: Октомври 06, 2013, 09:52:21 pm »
 (y) Андро (y)
Ники , ей таз касетка долу в дясно на втората ти снимка много ме кефи  :) и аз почти не бих я прибирал цяла зима. Тя определено се нуждае от студ и свеж въздух целогодишно .

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #13 -: Октомври 06, 2013, 10:16:19 pm »
По случай идването на циганското лято, ние мислим утре даже да ги полеем малко трънчетата за последно тази година. :) Прибирането като изсъхнат. Днес в парника беше 35 градуса.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #14 -: Октомври 06, 2013, 10:55:05 pm »
При мен температурите нощем са си под 0, щото сутринта намерих замръзнала локва на село в бризента...
Но нищо не е прибрано все още, даже и сукулентите...
И аз мисля да третирам идните дни, а дали ще е за последно...  (headbang) (headbang) (headbang)
... синоптика ще покаже  :D

Кактус БГ

Re: Прибрахте ли си ги (го) вече?
« Отговор #14 -: Октомври 06, 2013, 10:55:05 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33