Автор Тема: Защо кактусите ни червенеят?  (Прочетена 6820 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Защо кактусите ни червенеят?
« -: Януари 31, 2018, 12:04:48 am »
Както повечето от вас знаят от почти девет месеца имаме парник! От поликарбонат и то с два слоя. ;) Въпросът ми е към "знаещите", защо кактусите ни червенеят? :) Ще приложа няколко снимки. И Ще отбележа, че червенеят само от южната страна за улеснение при теориите и хипотезите ви. ;)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #1 -: Януари 31, 2018, 01:38:19 am »
Май е свързано с изтъняването на озонния слой.
При мен, ранна пролет и лято всичко що растне е червено и тъй е последните 5 години. Същевтеменно тъй са добре нахранените.
Ся ще се разтърся за снимки.
Листата на розите са тъмно червени. Края на лятото избледняват, а есента стават зелени и после кафяви.
Чай ше ида да търся снимки.
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #2 -: Януари 31, 2018, 02:06:44 am »
Чакам.. много важно ми е твоето мнение. Ти си човек, който сам може да си направи хляб.. какъвто си поиска. ;)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #3 -: Януари 31, 2018, 02:42:06 am »
Майтапчия си ти Джони!
Това ми японския клен Тсукуши Гата май 2017



А туй са рози септември 2013 и даже аз се виждам на заден план





А туй са листа на лалета пробили 31.03.2013


Туй е от април2017. Всичко червено е ново
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #4 -: Януари 31, 2018, 02:47:56 am »
Та всичко е от слънцето!
2013 е бил пика при мен.
Аз помня. Тогава си поливах доматите десетина пъти, че беряха душа, но на кактусчетата не им се отрази. Но то аз само ги извеждам.
Не забравяй, че твойте кактуси нямат нищо общо с дивите си събратя. Те като видят силно слънце и почервеняват от срам.
 (wait)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #5 -: Януари 31, 2018, 02:49:25 am »
Мда-аа.. а каква е логиката да червенеят? Питам те щото не случайно си ги снимал..нали? :) Тези твои храсти са изложени на директните слънчеви лъчи.. а моите трънчета под два слоя поликарбонат?! :) От де иде това червеното дето е почти лилаво? ;)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #6 -: Януари 31, 2018, 03:08:33 am »
Ами ти нали ги отглеждаш на диоди бе Джони.
На синя и червена светлина, щото другите нямат значение.
А при мен зимъска е друга вселена.
Е ся са на пълноспектърна слънчева светлина.
Виж!
Ще поровя по мрежата, но си спомням, че рових навремето, лила ме попита, RIP.
След туй, ако не продължават да са изложени на диво слънце растенията си вървят нормално.
Аз затуй му се нервя на Склери, че нарича Монреалското слънце анемично.
Да дойде да види и тогаз....
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #7 -: Януари 31, 2018, 03:17:18 am »
Отговарят Знаещите (чужди езици):
За почервеняването е отговорен същия пигмент, който оцветява листата през есента. Ефекта е най-силен при определена температура (по-ниска) и определена осветеност(по-висока).
Щото му е студено и пигмента се активира, но е светло и процесите забързват.
Т.е.
Когато е по-студено
И по-осветено
Е по-червено до лилаво черно!
Тъй.... обаче един голям специялист по розите казва, че е нормално новите листа да излизат червени и после да се обръщат в зелени. Те и като червени имат хлорофил, но по-малко. Обаче ако зелени листа стават червени било кофти. Било им студено и си мислят, че настъпва есента.
Та аз си мисля, че на кактусчетата им е една идея по-студено, щото УВ-то ги и топли, а ти го изряза с поликарбоната.
« Последна редакция: Януари 31, 2018, 04:02:26 am от troll »
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #8 -: Януари 31, 2018, 12:59:49 pm »
4erven tvqt zimata pri cactusite  e reaktsqta na stress pri nqkolko vidove . Studa , slynce , Jadnosta i ogromna razlika temperaturi pres noshta i den . Ako  rastenie reagira taka samo nqkolko mecets ne e problem. daje mislq 4e diga interest pri dosta vidove , kakto tvoi moricali  ili triglochidiatus na primer , stavat strashni zimata :)




kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #9 -: Януари 31, 2018, 02:54:38 pm »
Аз мисля, че това е, защото кактусите ви зимуват първа зима в тоя парник, тоест прекарват периода си на относителен покой там. Преди по това време са били в стая, на сянка най-вероятно. Съответно не са изработвали от червения пигмент, който ги екранира от слънцето през сухия сезон. Трябва да ги видите как са през лятото, за да се успокоите.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен metodib

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 34
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #10 -: Януари 31, 2018, 03:20:16 pm »
При мен кактусите от години са при едни условия през различните сезони но и аз никога досега не съм имал толкова зачервени кактуси както тази зима .Зачервяването започна през късна есен когато бяха още в оранжерията.На двапъти тогава имаше сутрин за кратко до минус 6 градуса та може и от това да са стресирани

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #11 -: Януари 31, 2018, 04:32:46 pm »
Джони успокой се. Това е съвсем нормална реакция на засушени и изпаднали в летаргия кактуси. При мен се получава всяка година, след като ги извадя от мазата и поставя в нещо като оранжерия, но само с покрив.
Погледни тук : http://www.cactus-art.biz/schede/ECHINOCEREUS/Echinocereus_morricalii/Echinocereus_morricalii/Echinocereus_moricalii.htm

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #12 -: Януари 31, 2018, 04:38:26 pm »
Това ,че кактусите ти червенеят Пешо , означава че положението под твоя поликарбонат не е чак толкова трагично , колкото аз си мислех че ще е  :) Т.е. има светлина в тунела  ;)
Смята се ,че при стресови ситуации - силно слънце , суша , студ - се образуват тези червеникави пигменти , които може да са с най-различен интензитет на червеното , може да са кафяви , виолетови... Тези пигменти лимитират ексесивната слънчева светлина и защитават хлорофила , когато кактусът е в състояние на покой  и  е  със силно намалена метаболитна активност. При нас това се наблюдава основно през зимата и ранна пролет , преди да започне растежът, при излагането на кактусите на силна светлина . Смята се ,че тази силна светлина , когато кактусът е в покой, може да увреди хлорофила и това е вид `екраниращ щит`.   Колкото кактусът е по-малък , толкова по-бурно реагира / по-червен става/. С годините тази реакция отслабва . Също така , на колкото по-силно слънце е изложен ,толкова по-червен става . 
Спомням си моите триглохидиатуси там горе на баира в първите години ставаха като зрели домати през есента и зимата. С годините тази реакция отслабна и сега са си почти целогодишно със слабо изразени червеникаво- виолетови петна. Което си го обяснявам с факта ,че са достигнали `` нирвана`` :)

Неактивен pike

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 14
  • Activity:
    0%
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #13 -: Януари 31, 2018, 05:58:09 pm »
При нас това се наблюдава основно през зимата и ранна пролет , преди да започне растежът, при излагането на кактусите на силна светлина . )
Аз също съм на мнение,че не е от поликарбоната,а е от смяната на условията,особено сезонните.Моите трънчета лятото са под поликарб.покрив,отстрани-мрежи.Ноември ги прибрах зад троен стъклопакет,и когато почнаха да червенеят/лилавеят и да горят,се светнах,че дефакто съм ги хакнал на по-силно слънце,съответно вече и без поливане.А слънцето тая есен и зима е просто убийствено/поне тук при нас/.Много сериозен фактор явно е и
как са свикнати растенията.Брат ми гледа кактусите си под чисто пловдивско слънце-8часа на ден.Просто растат малко по-бавно.Но когато ноември ги приютихме при моите,неговите им няма нищичко,и са най-близо до стъклата.А моите горяха....

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #14 -: Януари 31, 2018, 11:18:25 pm »
Според мен нещата са прости.
Първо туй не е стрес!
Стрес кат шашнеш растениицето и то застива, щото не знае кво да прави. От стрес ги вадиш с познати неща и те се събуждат. Освен ако не се събудят.
Това си е реакция.
Според мен е станало светло и малко по-топло и кактусчетата са живнали. Чичо Джон се е излъгал да ги нахрани и те са почнали да растат. Но навоизрастаците нещо не им е харесало или силно слънце, или  ниска температура, а може и двете или липса на някои специфичен химикал.
И кво правят новоизрастаците, а не кактусчетата!?!?!
Еми боядисват се в червено и нещат да фотосинтезират толкоз, щото нещо не им оттърва! Само новите! Не кактусите!
Доматите си и завиват листата за да намалят площа на осветеност, ма с кактусите май таз стратегия не върви.
Чичо Джон!
Предлагам ти да фърлиш едно чердже на някой червен кактус с което ще го затоплиш и засенчиш и глад ... и ще видим.
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Кактус БГ

Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #14 -: Януари 31, 2018, 11:18:25 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33