Автор Тема: Дефекти при присажднето  (Прочетена 3840 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Дефекти при присажднето
« -: Юли 23, 2017, 12:04:14 am »
Попаднах на една интересна снимка от фейса и бързам да я споделя с вас. ;)



Снимката е на лицето Andreas Wessner което се кълне, че повече няма да използва за подложка Harrisia jusbertii. ;)

Интересна ми е вашата версия за тази дефектна присадка. Как и защо се е получила такава?! :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #1 -: Юли 23, 2017, 12:13:13 am »
Пробит е астериаса от издънка на подложката, тръгнала близо до мястото на слепване.
Много харесвам Джусберти, особено едно дето расте по метър на година и дава поне по две половинметрови издънки на година  ]:)

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #2 -: Юли 23, 2017, 04:33:51 pm »
При Eriocereus(Harisia) jusbertii е по проблемно първоначалната спойка с присадения кактус, но след това е грандиозна и корава подложка. Имам няколко над 35 годишни присадки на jusberti и продължават да са във страхотна форма. И не дават издънки.
От друга страна имам камара проблеми с няколко Sclerocactus-a от Хайек присадени на Echinocereus. То не бяха издънки, то не бе спиране на растеж на присадения..

На снимката на Веснер се вижда че и съседния Astr.asterias  е сцепен от издънка.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #3 -: Ноември 01, 2018, 07:29:48 pm »
Ако някоя от присадките ви на перескиопсис изведнъж спре растежа си не се бавете, а я спасете! ;) От снимката която направих с телефона става ясно, че имаме "запушване на хранителните тръби". ;) Дали е гъба или инфекция останала от немърливост при присаждането само можем да гадаем. ;)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #4 -: Ноември 01, 2018, 09:46:08 pm »
Случва се и при присадките на селеницереус. Отачало тръгва добре, но постепенно забавя растежа и накрая престава да се храни и загива. Не съм изследвал причината но синптомите са аналогични.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #5 -: Ноември 05, 2018, 09:23:10 am »
Попаднах на една интересна снимка от фейса и бързам да я споделя с вас. ;)



Снимката е на лицето Andreas Wessner което се кълне, че повече няма да използва за подложка Harrisia jusbertii. ;)

Интересна ми е вашата версия за тази дефектна присадка. Как и защо се е получила такава?! :)

Harrisia jusbertii - мисля, че това е най-добрата подложка за нашите географски ширини и климатични условия. При мен винаги пуска издънки, които трябва да ги режа и често астериасите се пръскат от силния растеж. Мисля, че почвата ми е много силна и следващата година ще и намаля силата, та да видим.
Valyo

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #6 -: Ноември 05, 2018, 07:43:29 pm »
Предимството и пред трихоцереусите е, че ако се отглежда стандартно не пуска издънки като подложка и не загрозява. Но ако се погледне Хер Старке, най-големия колекционер на кристати кактуси и направил стотици хиляди присадки не присажда на jusbertii, явно има защо.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #7 -: Ноември 06, 2018, 09:16:29 am »
Предимството и пред трихоцереусите е, че ако се отглежда стандартно не пуска издънки като подложка и не загрозява. Но ако се погледне Хер Старке, най-големия колекционер на кристати кактуси и направил стотици хиляди присадки не присажда на jusbertii, явно има защо.
Да, така е. Той работи само с трихоцереуси и никога не съм виждал по подложките му следи от изрязяни издънки. Явно тайната се крие в почвения му субстрат, закото при мен и трихоцереусите, използвани за подложки, правят детки и естетиката се губи. Явно ще трябва да намаля силата на почвения си субстрат.
Valyo

Кактус БГ

Re: Дефекти при присажднето
« Отговор #7 -: Ноември 06, 2018, 09:16:29 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33