Автор Тема: Превантивни мерки и борба с вредители  (Прочетена 37079 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #75 -: Февруари 23, 2016, 07:53:21 pm »
Червени петна в резултат от съчетанието на ниска температура и висока влажност си е класика при Ферокактусите. Дължат се на някаква гъба. Не мога в момента да цитирам точното и латинско наименование. Хубавото в случая / ако въобще може да се използва тая думичка / е че тази гъба се развива само по епидермиса и не засяга вътрешността на кактуса. Тоест не е смъртоносна , а само разваля естетичния вид на растението. Разбира се ако се развие в такова количество че обхване плътно цялото стъбло трънчето пак може да загине, но не от вътрешно гниене.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #76 -: Февруари 24, 2016, 12:50:34 am »
Имам такива тръни и не мога да посоча нито конкретна причина, нито съм намирал някъде из мрежата нещо смислено написано по конкретния повод. При червения ми латиспинус се появиха изведнъж, но през зима, през която зимува на слънчево, сравнително топло (мин. 9 °C) и барутно сухо (сервиз за обезвлажнители, в който въздухът рядко съм виждал да е >40% RH). При жълтия латиспинус - нищо. Със сигурност нещо или съчетание от неща предизвиква това, но какво е и защо само определени видове страдат, не мога да разбера. Друг потърпевш е платиакантусът, но при него петната не са оранжеви, а сламени и леко изпъкнали. При него се появиха при по-студено зимуване (вероятно мин. 0 °C), на по-тъмно място на стълбището вкъщи, но се проветряваше често. Филирал съм да видя тъканта под епидермиса - здрава и зелена е - проблемът е само външен. И 2-те трънчета растат и се развиват нормално с петната си. 2 поредни години минаваха през вана с белина напролет и редовна фунгицидна обработка след това (без миналата година) - петната спряха и остават надолу по тялото, но не изчезват. Въпрос на няколко години е здравият прираст да ги надрасне.
Не ги изхвърляй. Ако те дразнят, предложи ги тук за осиновяване. ;)
Поздрави, Андрей

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #77 -: Февруари 26, 2016, 09:44:38 am »
Първата година и моите зимуваха при такива условия и се получиха същите фалове, от които някои от по-тънкостенните си заминаха, другите преместих в офиса на по-топло и третирах с фунгицид неколкократно - направо си ги събудих по-рано! Живи са и до сега, но някои прегърбени и т.н. но както спомена exotica някъде из темите - гледам си ги така с белезите от войните!  поне засега...  ;)

Неактивен mike

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 44
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #78 -: Февруари 27, 2016, 09:26:02 am »
Благодаря Ви за отговорите.  Третирах ги с фунгицид и ги отделих от другите засега.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #79 -: Февруари 27, 2016, 11:39:19 am »
И аз имам някои семеначета (5-6 годишни) които миналата зима хванаха от тези ръждиви петна по епидермиса. Подкрепям  по- горните мнения, че е козметичен дефект на епидермиса и нямам ни едно с летален изход от тази гадории. Трерирал съм и аз с фунгициди първо преди да ги зазимявам към октомври месец, но въпреки това в началото на декември, когато ги прибирах от остъклената тераса, забелязах петната. Значи са ги добили в отрязък на около 2 месеца м/у октомври и декемри, когато е по- мъгливо, понякога слънчево, не много студено, но влажно. На пролет и лято са третирани няколкокаратно с различни препарати и си растат нормално, само носят белезите.   Определено високата влажност и хлад провокират тия симптоми, но не знам точно гъбни или инфекциозни заблявания са... може да е свински грип по феротата или скарлатина ]:)
Интересното е че поразени бяха Феро ректиспинус и Феро хрисакантус вар рубриспинус  (тия после получиха и слъчневи изгаряния през лятото- кекава работа), които бяха най- вънка до стъклото на дограмата, а на 20 см по- навътре от тях 15-на техни наборчета Феро хрисакантус с жълт бодил си останаха напълно незасегнати от тая шарка. Хрисакантусите са ми новият фаворит... особено моята реколта от Кьоресови семки  :P

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #80 -: Март 30, 2016, 01:45:56 pm »
Здравейте кактусчии  :)
Едно въпросче ми се върти от известно време в трънливата глава... въпросът за синият камък.
Някой от вас пръскал ли е профилактично с бордолезов разтвор и ако да , то как се отразява той - има ли полза и дали оставя сини петна по кактусите ?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #81 -: Април 18, 2016, 12:01:15 am »
Тия дни си купих един голям японски клен на много изгодна цена, но като бонус беше осеян с множество въшки, та като понечих да пръскам открих, че съм изчерпал инсектицидните си запаси и имам само малко масло от нийм, което пък не обичам да позлвам за кактуси, защото оставя петна по епидермиса особено на кактусите кито са с естествен синкав или сивкав налеп.   Видях и въпроса на exotica за нематодната напаст и нейното трепане и отново се присетих за универсалният унищожител- биоинсектицида Лиросект, който преди години спряха от производство, а  беше толкова ефективен.  Периодично съм търсел за заместител препарати, които да имат същата активна съставка "абамектин", но все се оказваха спрени от производство или неналични, е обаче отскоро са пуснали друг с разрешително за трепане на хлебарки, мухи и подобна гад, не за селскостопански цели, който е точно със същата съставка и аз смятам да си взема от него, преди да изчезне и той ГАТ ОМЕГА 1,8 КС

Oткрих го на няколко места в нета, но само на две имаше цени в онлайн магазини- по- евтиният беше 3,90 за 20мл, а по- скъпият 4,50 за 20 мл, но се оказа, че по- скъпият е в онлайн магазин с адрес в моят град, така, че ще спестя от куриерската доставка на по- евтиният.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #82 -: Март 14, 2017, 09:37:29 pm »
Днес пресаждах мааалко и забелязах неприятните бели въшки по дъното на някои саксийки.
Как се борите с тях?
Миналата година хич не можах да се отърва от такива по адениумите... Накрая ги окастрих яко  :D
Но кактусите не мога  :$

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #83 -: Март 18, 2017, 04:07:12 pm »
Аз имам чувството, че системните инсектициди не ги унищожават тия гадини  до крак, свикват с тях и след време пак се появяват. Аз вече минах само на пръскане с емулсии от масла. Напоследък ме нападат акари, откъде дойдоха не знам, но се лепят по някои видове, другите ги прескачат.

Добра мярка е да не се носят в колекцията никакви нови растения отвън, щото гаранция просто няма. Само че кога ще станем напълно устойчиви към нови съблазни, въобще не ми е известно.  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #84 -: Март 18, 2017, 05:21:12 pm »
Полей ги обилно с Нуреле - два пъти през две седмици. През пролетта хвърли по малко суперфосфат отгоре на саксийките - хем ще ги подхраниш , хем фосфора пъди въшките.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #85 -: Ноември 10, 2017, 05:52:04 pm »





Кандида без бодли. Все още жива и цъфтяща. Що е то ?

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #86 -: Ноември 21, 2017, 08:18:42 pm »
Растения с бели бодли не трябва да се пръскат с бордолезов разтвор,защото цветът на бодлите ,потъмнява доста неприятно!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #87 -: Ноември 23, 2017, 08:36:22 pm »
Растения с бели бодли не трябва да се пръскат с бордолезов разтвор,защото цветът на бодлите ,потъмнява доста неприятно!
Преди повече от година са пръскани с нуреле и никога с бордолезов разтвор. Вероятно е някаква черна плесен.

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #88 -: Април 20, 2023, 12:58:24 pm »
Тази година с какво ще пръскате кактусите...че много от препаратите вече не се произвеждат?

Кактус БГ

Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #88 -: Април 20, 2023, 12:58:24 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33