Автор Тема: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи  (Прочетена 111623 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #405 -: Декември 04, 2016, 10:56:31 am »
Зависи дали става въпрос за сеене на семена в субстрата или за разсаждане на възрастни кактуси. При сеене на семена аз задължително слагам във фурната сместа при 150` - 200`С за около 15-20мин. Дори и за повече.
При почвени смеси за разсаждане на кактуси може и без фурна , но за всеки случай слагам сместа за малко .
Аз не вярвам на химията ! Предпочитам термичната обработка при всички случаи пред каквито и да са фунгициди и инсектициди.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #406 -: Декември 04, 2016, 06:26:58 pm »
Може ли по-подробно за кислородната вода?

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #407 -: Декември 04, 2016, 08:45:05 pm »
За семена е, при растения или семеначета слагам само малко фунгицид .И аз досега не съм ползвал кислородна вода. На няколко пъти са ми  гъбясвали семеначета и по закона за всеобщата гадост са били интересни видове. При едни Austrocactus ( Aсен знае) гъбата беше толкова упорита, че дори и директно пудрене с фунгицид трудно я уби.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #408 -: Декември 05, 2016, 08:45:09 am »
За видове капризни и бавнорастящи с дребни семенца при които първото пикиране не може да стане преди да изминат поне няколко месеца наистина е добре субстрата да се обработи по-внимателно. Химията и тя помага, а най-добре е да се комбинират и двата метода. Какво правех аз / от няколко години не сея за това изречението е в минало време /
Ситни като прах семена / стромбокактуси ацтекиуми, някои видове пародии / сеех в малки бурканчета от конфитюр. Не тези от детска храна защото те са с много тясно гърло, а онези по-разлятите. На дъното на буркана малко едър пясък, отгоре насипан два, три сантиметра слой субстрат. Наливам внимателно водичка / дестилирана / отстрани по стената на буркана така че нивото и да покрие едрия пясък. Затварям буркана с няколко слоя марля която стягам около гърлото с конец. Не знам дали ластик ще издържи високата температура. След това слагах няколко такива бурканчета в тенджерата под налягане. Наливах малко вода, капака отгоре,и на котлона. След като започне да съска засичам двайсет минути. В тенджерата под налягане температурата на водата достига сто и петнайсет, двайсет градуса които са достатъчни и за най-упоритите гъби. След двайсет минути изключвам и оставям тенджерата да изстине. Вадя бурканчето, внимателно свалям марлята и сея предварително обеззаразените семена. Пръскам отгоре лекичко за да не издухам семената с разтвор на Топсин. Найлонче вместо капак и стегнат ластик. Буркана на светлина. Ако всичко е станало както трябва можете да го забравите за два, три месеца. Нито гъби, нито зелени водорасли. Това което вътре зеленее трябва да са единствено поникналите семеначета. Метода не съм го измислил аз. Сред по-старите кактусисти е известен като метода на Флейшер.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #409 -: Декември 05, 2016, 08:58:37 am »
Точно този момент с тока искам да прескоча Склери :) Щеше ми се ако някой има опит с микровълнови да сподели нещо. Иначе си остава момента с тока. Иначе, ще пробвам и с кислородна вода. Там съвсем няма тоци ;-)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #410 -: Декември 05, 2016, 03:01:27 pm »
Ами то и микровълновата работи на ток, а тенджерата под налягане аз я слагах на газовия котлон.
Кислородната вода върши работа, но само за момента на сеитбата. Ако на по-късен етап върху почвата попаднат спори нищо няма да ги спре да се развият и размножат. Хубаво е след кислородната вода, може би след няколко дена, не знам, не съм пробвал, но може би едно последващо пръскане с фунгицид. Не съм сял по този начин. Само разсъждавам. 

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #411 -: Декември 06, 2016, 03:23:34 pm »
Ами то и микровълновата работи на ток, а тенджерата под налягане аз я слагах на газовия котлон.
Кислородната вода върши работа, но само за момента на сеитбата. Ако на по-късен етап върху почвата попаднат спори нищо няма да ги спре да се развият и размножат. Хубаво е след кислородната вода, може би след няколко дена, не знам, не съм пробвал, но може би едно последващо пръскане с фунгицид. Не съм сял по този начин. Само разсъждавам.
Кислородната вода върху субстрата върши работа в комбинация с добре стерилизирани съдове и семена, пак във някакъв раствор може и калиев перманганат или пак кислородна вода. Аз имам бутилка с концентрирана и я разреждам в чиста (или преварена) вода. На късен етап спори няма да попадат, ако не отваряте буркана без нужда, никакви пръскания-мръскания и т. п. Буркана се отваря чак за пикиране на семеначетата, тоест водата трябва да му стигне за тия първи няколко месеца. Друго - аз ползвам чисто минерален субстрат, никакви торфове и листовки в началото. За всеки случай преварявам на пара в марля влажния готов субстрат за поне 15 минути. Тока може да се избегне, ако имате дърва или огнище, но сега е зима, не за всеки е възможно. Фунгициди на тоя етап не ползвам.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #412 -: Декември 06, 2016, 08:15:14 pm »
Френският метод с минерален субстрат и кислородна вода за който има и статия в един от трите броя на Бодлив свят с леко побългаряване работи перфектно дори и под диоди.. :D Това дори и Клеман няма да го отрече.  ;)

Малко останахме хората дето сеем активно и то, през цялата година.. а и методите на Флейшер са в миналото, както и телефоните на Бел. ;) Дето се вика, четете бре хора, експериментирайте и споделяйте!

Следващата партида която ще сеем ще е в чист вермикулит, без кислородна вода защото тя влиза в реакция с него и кипва а ще използваме чиста вода с фунгицид.  :x

После ш' споделим резИлтатя тук.


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #413 -: Декември 07, 2016, 12:50:49 pm »
Оня ден ходих до аптеката да си купя от моите бонбонки дет ми държат кръвното нормално. Пред мен един набор беше напълнил торбата с илачи и на края си купи една опаковка Протефикс. Ще питате защо ви занимавам с тия глупости. Нали бях точно зад дядото ща не ща изслушах лекцията която аптекарката му изнесе във връзка с тези хапчета. Тези таблетки се използват за дезинфекция на зъбни протези, и са на базата на активен хлор. Разтваряте таблетката в чаша вода. Пускате вътре това което искате да обеззаразите и след десет минути то е стерилно. Предполагам вече се сещате на къде клоня. Дали тези таблетки не биха свършили работа и при обеззаразяването на семена и почвени субстрати.  В тях няма активен кислород, и може би ще свършат работа при сеитба във вермикулит.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #414 -: Декември 07, 2016, 03:39:41 pm »
Стерилизацията , добре. Но какво ще правим с хлора? Опасявам се, дали няма да има някакво влияния върху кълняемостта и последващото развитие. Но не пречи да се пробва.


п.п. Метода на Флейшер е основата на цялото последвало развитие и вариации, при които се сее в контролирана, обеззаразена среда.
Това, че сега колите са бъкани с компютри не е основание да отхвърляме конструкцията на двигателя създаден от Отто.  ;)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #415 -: Декември 10, 2016, 05:36:56 pm »
Стерилизацията , добре. Но какво ще правим с хлора? Опасявам се, дали няма да има някакво влияния върху кълняемостта и последващото развитие. Но не пречи да се пробва.
=====
Функцията на хлора като дезинфектант произхожда от факта, че той измества кислорода от разните му там съединения, тоест от добавката на хлор в сместта или субстрата се отделя молекулярен кислород, който окислява гъбите и другите инфекции.
Аз също имам съмнения, че някои семена не ми покълнаха заради обработкота им в доста силен хлорен дезинфектант. Тя трябва да е кратка, примерно 5 минути, или не повече от 20, ниска концентрация, да се внимава с нежните семена. Ако пък имате много от едрите, дебелостенни семена, може да пробвате и различни времена и концентрации с такива.
Не мисля, че трябва да пропускаме дезинфекцията на семената, щото е доста неприятно да ти загинат покълналите вече семеначета заради инфекция, идваща от семенните обвивки. Същото важи, смятам и за субстрата и съдовете, но .... всеки си звае, защо сее. Аз например, нямам вече никакво подходящо място за нови кактуси, така че и пр 0 оцеляемост, пак съм ОК.
Микрофлората (бактериалната, гъбна) на различните места и градове също е различна, така че някъде става лесно, без много предпазни мерки, другаде - всичко описано по-горе просто е задължително.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #416 -: Февруари 11, 2017, 06:20:03 pm »
Вече сме с нови "розави" диоди.. ;) Имам чувство, че като интензитет светят повече от белите... вадят очите направо.


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #417 -: Януари 15, 2018, 07:42:38 pm »
Гледам последната ми снимка с новите диоди се е затрила, та ще я пусна нова..




Не помня дали ви споменах, но розАвите диоди са с работно напрежение 9-11 волта и след като изпекох една партида се наложи да сложа едно товарно съпротивление около 1.5 ома. Това веднага рефлектира върху отделянето на топлина от диодите и при 18 градуса в стаята в люпилника температурата едвам достигаше 28 градуса. За това се наложи да сложа допълнително подгряване за да постигна заветните 31-32 градуса. Спрях се на едно корейско термофолио което работеше на 220 волта с мощност от 100-110 вата на квадратен метър. Отрязах няколко сегмента от него с мощност около 10-12 вата и залепих фолиото на едно стъкло с размери 25х65 см което стана основа върху която наредихме чашките със семената. Ето за какво ви говоря..






Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
tesi kitaitsi sa strashni :)  tesi rosovi Led sa prosto unikalni. nqma da minavam na tesi golemi 30 W za 220v , no tesi koito polzvam 10 W za 12 V rosovi  sa bes grejki. nqma izdyjane , semena4eta rastat mnogo dobre .

eto malko klip4e ot liupilnik

kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: ... и други джаджи
« Отговор #419 -: Декември 09, 2018, 10:03:12 pm »
Викаш, други джаджи. Дай да видим и и другите джаджи тогава.  :)

 [ You are not allowed to view attachments ]

 [ You are not allowed to view attachments ]
Примерно, имате ли пинсета с лупа и лед-лампичка на нея... Може да търсите дребни паразити по любимците.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: ... и други джаджи
« Отговор #419 -: Декември 09, 2018, 10:03:12 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33