Автор Тема: Плодове на кактуси  (Прочетена 55404 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #180 -: Март 13, 2017, 01:42:06 pm »
Ако имах стотина бройки от този кактус можеше и мармалад да направя.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #181 -: Март 14, 2017, 04:38:05 am »
Ако имах стотина бройки от този кактус можеше и мармалад да направя.
  Имаш 100+ семки, нататъка сам знаеш как.  :) Иначе стотина еднакви кактуса си е далавера. Караш ги по една технология, не се занимаваш с табелки, а като цъфнат заедно и букет може да си набереш. (f) Мармалада го пускаш в и-бей. И видео в тубата как го бъркаш.  :D
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #182 -: Март 14, 2017, 04:36:53 pm »
И ако не успея да продам мармалада го слагам в казана за ракия. Размечтахме се !
Има толкова много семена, че от две години не съм събрал дори от една шушулка. А преди повече от десет години специално си ги изписвах от Западна Европа. Върви го разбери човека.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #183 -: Март 17, 2017, 04:59:06 pm »
<br /><br /><br /><br />
Melocactus guitarti  Какво ли не прави природата за да запази видовото разнообразие.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #184 -: Юли 18, 2018, 04:42:34 pm »


без коментар

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #185 -: Юли 26, 2018, 04:06:27 pm »


хайде на хорото при Матанзануса

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #186 -: Юли 28, 2018, 07:13:13 pm »

хайде на хорото при Матанзануса
А ти вземи да заредиш инкубатора с матанзанчета. Или магазина за семки.  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #187 -: Юли 29, 2018, 06:39:40 pm »
Събрах семената от няколко чушки матанзанови, а останалите съм ги оставил да се самопосяват където им хареса.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #188 -: Юли 31, 2018, 05:19:20 am »
Това на снимката(доколкото се вижда) категорично не прилича  на Meloc.matanzanus. Бодлите, острия ръб на ребрата , тъмният цвят на плодовете са нетипични за вида и отговарят на някой от широко разпространените бразилски видове.
А при положение, че вида на растението е неизвестен, не виждам смисъл да се разпространяват семената му. Още повече, че има достатъчно достъпни източници на семена с произход.

За съжаление грешни идентификации при екземпляри от род Melocactus са често срещани на пазара. В много случаи на екземпляри от бразилските видове bahiensis, salvadorensis, zehntnerii се приписва дори видово название от групата curvispinus, която има съвсем отделен ареал на север(Мексико, Хондурас, Гватемала, Колумбия, Венецуела, Куба).


Истинският Melocactus matanzanus от Куба изглежда така.







Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #189 -: Юли 31, 2018, 09:11:36 am »
Hindo, виждал ли си цветчета?Имам подобен на твоя мелокактус, със същите ярко розови плодчета, но с табелка bahiensis.Никога не съм виждала цветчета, но плодчета прави в изобилие, а семената никнат, където паднат.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #190 -: Юли 31, 2018, 02:11:31 pm »
Hindo, виждал ли си цветчета?Имам подобен на твоя мелокактус, със същите ярко розови плодчета, но с табелка bahiensis.Никога не съм виждала цветчета, но плодчета прави в изобилие, а семената никнат, където паднат.
И аз като теб много рядко виждам цвят.  Към днешна дата плодовете вече са двойно повече явно в резултат на цъфтеж, който не се показва над цефалия.  Имам го за матанзанус, но както казва специалиста по мелокактусите по вероятно да е друг вид. Това не му пречи да е красив.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #191 -: Юли 31, 2018, 06:45:12 pm »
В групата на  Meloc.bahiensis има локални популации характерни с това, че имат самоопрашващи се малки цветове, които не се показват на повърхността и реално това, което се вижда да излиза от цефалиума са само плодовете. Също така този скрит цъфтеж е характерен и за един по-ново описан вид от същата група Meloc. lanssensianus(на снимката долу)


Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #192 -: Юли 31, 2018, 07:45:56 pm »
В групата на  Meloc.bahiensis има локални популации характерни с това, че имат самоопрашващи се малки цветове, които не се показват на повърхността и реално това, което се вижда да излиза от цефалиума са само плодовете. Също така този скрит цъфтеж е характерен и за един по-ново описан вид от същата група Meloc. lanssensianus(на снимката долу)


До днес смятах, че имам 3 вида мелокактуси: гуитарти, ернести и матанзанус. С посоченото от теб се оказа, че последния най вероятно е бахиензис. Първите два съм ги показвал и не съм видял някой от форума да реагира по отношение на вида. Тях съм ги сял от семена на Хаге преди много години. Общо взето нямам голям интерес към мелокактусите, тъй като трябва дълго време да се чака за образуване на цефалий. Но все пак е редно във всяка колекция да има поне по един мелокактус, както и дискокактус, заради екзотичния им вид.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #193 -: Август 23, 2018, 05:48:33 pm »


След повече от 20 години чакане най после плод от Echinopsis mamillosa v. kermesina.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Плодове на кактуси
« Отговор #194 -: Април 29, 2019, 05:42:35 pm »


Frailea asterioides

Pyrrhocactus pygmaeus

Кактус БГ

Re: Плодове на кактуси
« Отговор #194 -: Април 29, 2019, 05:42:35 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33