Автор Тема: Болни Astrophytum и Echinopsis  (Прочетена 2273 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bs_ivanov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Болни Astrophytum и Echinopsis
« -: Юни 02, 2015, 10:15:00 am »
Здравейте, имам няколко болни ехинопсиса и един астрофитум - се съм сигурен че е едно и също нещо по двата вида. Ехинопсисите вече са на умиране - тази година почти не са пораснали, но повече ми е жал за астрофитума, тъй като ми е доста голям и красив.

Имате ли представа с какво мога да ги третирам?





Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Болни Astrophytum и Echinopsis
« Отговор #1 -: Юни 02, 2015, 04:37:12 pm »
Интересно ми е в какъв субстрат са засадени и дали изобщо имат корени.. ;) Кога за последно са пресаждани?

Неактивен bs_ivanov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Болни Astrophytum и Echinopsis
« Отговор #2 -: Юни 02, 2015, 05:21:52 pm »
Астрофитумът го пресадих март - субстрата е някакъв купешки - може би трябваше да му сложа още малко пясък... Има си голям и хубав корен, сега се гласи да цъфти.

Ехинопсисът - не се сещам - преди две или три години. Той си растеше добре до миналата година, когато се появи тая работа.

Мислиш че проблемът е в субстрата ли?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Болни Astrophytum и Echinopsis
« Отговор #3 -: Юни 02, 2015, 05:45:18 pm »
На мен ми прилича и като поражения от прегаряне от ниско пролетно слънце. Субстрата, купешкия бива за Ехинопсис и разни подложки на първо време, но за Астрофитуми не е желателен.
Нали си наясно, че Астрофитумите искат малко по- варовит субстрат, а готовите торфени смеси са от неутрални до кисели?  Ако растението не усвоява с корена добре вода и хранителни вещества, то ще бъде по- уязвимо на гъбни болести и може да стане изнежено откъм слънчево греене.
Пясъкът като добавка към субстрат е добре да е по- скоро ситен чакъл  3-5  мм диаметър, защото ако ползваш общоприетото за пясък под формата на пясък за строителни цели, ще си навлечеш беля на главата- няма изсъхване и не дренира никак добре този  ситен пясък.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Болни Astrophytum и Echinopsis
« Отговор #4 -: Юни 02, 2015, 08:45:33 pm »
Това по астрофитума няма да го убие. Малко го загрозява , но нищо повече. След година петното избелява , отделя се от останалия епидермис и се излющва. За съжаление се появяват и други подобни петна , които малко го загрозяват... Може да го поливаш с фунгициди , да ти бъде на силно слънце - това помага за по-бързото отделяне на налепа.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Болни Astrophytum и Echinopsis
« Отговор #5 -: Юни 03, 2015, 09:50:26 am »
Мисля, че проблемът ти е повече в почвения субстрат. Говоря специално за астрофитума. Не ти е добра почвата - трябва да има в нея поне 40% минерални добавки, да е "лека" и без торф. Астрофитумите не обичат много влага и директно слънце. Затова и имаш петна от слънчево изгаряне, но това не е болка за умирачка. Просто си добави към купешката почва още едъл пясък, зеолит, лава, натрошени тухли и гипс/ мрамер, мозайка, натрошен балчишки камък/. Смени си почвата и си готов. ;)
Valyo

Кактус БГ

Re: Болни Astrophytum и Echinopsis
« Отговор #5 -: Юни 03, 2015, 09:50:26 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33