Автор Тема: изсъхнала подложка - дали може да се спаси кактусът?  (Прочетена 5705 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mila

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
Здравейте,

В офиса имам ето този кактус.

Подарък ми е и си го гледам от миналата пролет. За това време той доста порастна, дори цялата му горна част, където бодилчетата са повече и по-гъсти, порастна през лятото, пусна и 2 пъпчици.
В последните 10 дни обаче не бях в офиса и в понеделник установих, че зелената му подложка е абсолютно изсъхнала. В помещението по принцип става доста студено, и не знам дали е измръзнал, или просто водата не му е била достатъчна?
Та въпросът ми е, какво мога да го направя оттук нататък и дали може да се спаси поне горната му част? Тя е видимо в добро състояние и изглежда почти като на снимката. Мога ли да я засадя отделно и ако да, как трябва да действам?
Ще съм благодарна за всички съвети (f)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: изсъхнала подложка - дали може да се спаси кактусът?
« Отговор #1 -: Февруари 09, 2012, 11:58:00 pm »
Тази подложка не понася суша и студ. Нищо повече не можеш да направиш за нея, ако е "изсъхнала". Не виждам ясно снимката, но ако калемчето е безхлорофилка (не е зелено или има много малко зелено), няма да го бъде. Трябва да се ашладиса наново върху друга подложка. А, ако не е безхлорофилка, може да се опиташ да го вкорениш.
Поздрави, Андрей

Неактивен mila

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
Re: изсъхнала подложка - дали може да се спаси кактусът?
« Отговор #2 -: Февруари 10, 2012, 12:07:34 am »
exotica, Благодаря за отговора!

В началото беше съвсем жълт и безхлорофилен. С течение на времето започна да зеленее.
Ех, жалко, много го харесвах.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: изсъхнала подложка - дали може да се спаси кактусът?
« Отговор #3 -: Февруари 10, 2012, 12:08:59 am »
Подложката прилича на епифилум. Чудя се дали е възможно изобщо за десетина дена от засушаване, да се гътне?  (think)

Неактивен mila

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
Re: изсъхнала подложка - дали може да се спаси кактусът?
« Отговор #4 -: Февруари 10, 2012, 12:37:26 am »
Помещението е с температура < 10 градуса нощно време, а и през уикенда, може от студа да се е случило.
Във всеки случай, неприятно се изненадах, като видях резултата.

Кактус БГ

Re: изсъхнала подложка - дали може да се спаси кактусът?
« Отговор #4 -: Февруари 10, 2012, 12:37:26 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33