Автор Тема: Летен покой  (Прочетена 6595 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Летен покой
« -: Юли 14, 2013, 07:29:59 am »
Изпаднаха ли ви вече някои кактуси в лятна стагнация? Аз имам вече доста такива и спрях да ги поливам. Примерно Нотокактуси, Лобивия, Турбинита, някои Мамиларии, Педио-к-сите отдавна спряха. Трудно е да се предвиди точно кои - тия дето са тръгнали да вървят рано напролет и са си изпълнили програмата за цъфтеж и растеж, даже и седмица жега да изпаднат в летен покой. Свиват се, няма нови бодли отгоре. Губил съм така преди растения и сега внимавам с поливките.

А при вас има ли такива видове?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Летен покой
« Отговор #1 -: Юли 14, 2013, 10:10:26 am »
При мен първи се стагнират високопланинските пародии.  Все още утрините са сравнително прохладни / минимални темп. са под 18 - 20`С/ и кактусите си функционират  :)
Зависи и как ги гледаш. На терасата ми в Ямбол почти няма стагнация. Под найлона ми в Хасково от средата на юли до средата на август почти всичко е стагнирано.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Летен покой
« Отговор #2 -: Юли 14, 2013, 10:15:02 am »
При мен в момента е лятна сангация до 10 август! Полива се през 2 седмица! Незнам разлика с вас от форума!

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Летен покой
« Отговор #3 -: Юли 14, 2013, 01:44:30 pm »
Тъкмо днес щях да пусна подобна тема!
Интересува ме и кои стагнират със сигурност и кои - не, и как да ги позная???
Тепърва слънцето започва да пече яко, а повечето ми са на директно слънце и дъжд - да знам кои да прибера под покрива поне на сухо :)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Летен покой
« Отговор #4 -: Юли 14, 2013, 03:37:24 pm »
Изпаднаха ли ви вече някои кактуси в лятна стагнация? Аз имам вече доста такива и спрях да ги поливам. Примерно Нотокактуси, Лобивия, Турбинита, някои Мамиларии, Педио-к-сите отдавна спряха. Трудно е да се предвиди точно кои - тия дето са тръгнали да вървят рано напролет и са си изпълнили програмата за цъфтеж и растеж, даже и седмица жега да изпаднат в летен покой. Свиват се, няма нови бодли отгоре. Губил съм така преди растения и сега внимавам с поливките.

А при вас има ли такива видове?
При мен това се случи първо с мъниците от януари. И от около 10 дни не съм ги поливал и кога да го направя нямам идея.  ;(
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Летен покой
« Отговор #5 -: Юли 14, 2013, 05:14:46 pm »
Забелязах в покой и стенокактуси, малките ескобарии, дето бяха под лампи цялата зима. Няма ли нов прираст, пресни бодли по върховете на стеблата - спирам за няколко седмици. Тия дето са тръгнали късно, те си растат.

При всеки вид и местообитание може да е малко по-различно. 10 дни пропуск нищо не е, аз много от кактусите си ги поливам през 2 или 3 седмици нормално. Те ще покажат, като се събудят. А някои направо минават в зимен покой, след летния.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Летен покой
« Отговор #6 -: Юли 14, 2013, 10:06:30 pm »
Stagnatsq ili as prolojavam da polivam vsqka sedmitsa :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Летен покой
« Отговор #7 -: Юли 14, 2013, 11:12:57 pm »
Moите нотокактуси стагнират около 15-20 юли до същото време на аавгуст.Или по-точно когато нощните температури минат 21-22 градуса, а дневните- 32-35.Растат най-добре септември- нощни около 12-13,дневни- 25. По същото време и гимнокалициумите се смачват,пародиите не съм забелязал, ребуциите доста по-рано спират да растат. Турбиникарпусите не спират никога, ехинофосулокактусите според мен също не спират. И май други видове нямам.
Не знам коя температура е по определяща-денвната или нощната,но според мен нощната ги стимулира повече да растат.Все пак двете са свързани като елемент на лятото.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Летен покой
« Отговор #8 -: Юли 15, 2013, 12:54:07 am »
Тази година заради пролетното лято тези, които по това време нормално са приспани, все още растат. От тези, които са под открито небе в двора, оттук вече насетне Pedio- и Sclero- ги спирам до първите по-хладни нощи в края на август - началото на септември, Echinocactus parryi и horizonthalonius също. Ето какъв априлски прираст ми регистрират някои калпазани, които по това време при "нормално време" би трябвало да са спаружени вече…

  
 
Поздрави, Андрей

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Летен покой
« Отговор #9 -: Септември 26, 2013, 09:19:10 am »
Gymnocalycium Denudatum "Šuba".С това име е купен преди две години.Миналото лято почти удвои размера си, но тази година изобщо не се събуди.Изкарах го да видя корените, всичко си е наред.Спирам дори лекото овлажняване на почвата и му пожелавам лека нощ. :)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Летен покой
« Отговор #10 -: Септември 26, 2013, 12:01:45 pm »
Syshtq neshtu mi se slu4i tasi godina s  moi 2 Eriosyce marayensis .. gledah koreni i nishtu . minalata godina po4ti dvoini stanaha .... sega slohih gi v dug substrat , shte vidim do godina :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Летен покой
« Отговор #11 -: Септември 27, 2013, 10:51:27 am »
При марайенсиса само при теб не растат  :P
При мен твоя расте супер  8) :D
То иска и вода не само камъни :P :D

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Летен покой
« Отговор #12 -: Септември 27, 2013, 12:23:50 pm »
:D as zabelasah dnes apeh e stanal suh ... dano da puska izdymki :) i na dvete e suh apex .. :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Летен покой
« Отговор #13 -: Юли 08, 2014, 12:41:12 pm »
Как ви се струва ,тази година кога ще изпаднат в стагнация примерно ферота и ехинокактуси,гимнота?
Имали значение през  коя част на деня се огряват при лятната стагнация.
Има ли разлика при по-големите растения и по-малките при изпадане в такова състояние?Как да познаем ,че това се случва при големите или просто на големите да разредим поливките....примерно през 10 дена?

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Летен покой
« Отговор #14 -: Юли 08, 2014, 04:48:37 pm »
Докато ранните утринни температури са под 20-21`С не е опасно по отношение на летните поливки. За всеки случай може да си ги разредиш през 10 или 14дни от средата на юли до средата на август. Конкретно при феротата и ехинофосулите това е и горе-долу естествения им режим - там мусонните дъждове са през август , а юни и юли са адски жеги. Виж примерно прогнозата за Tempe, Arizona http://www.meteoblue.com/en/united-states/weather-tempe/14-days. Убийствени температури - как няма да си стагниран  :)

Кактус БГ

Re: Летен покой
« Отговор #14 -: Юли 08, 2014, 04:48:37 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33