Автор Тема: Leuchtenbergia principis проблем с корените  (Прочетена 6514 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Zuboff

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 41
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Leuchtenbergia principis проблем с корените
« -: Април 03, 2012, 12:22:14 pm »
При пресаждане на единствената ми Leuchtenbergia principis установих, че няма корени. Не ми се иска да лепя растението на подложка. Моля дайте акъл има ли шанс да пусне нови корени, и ако да, какво по-точно да направя за растението. Leuchtenbergia-та не беше пресаждана от повече от 15 години. Ето и две снимки.




Благодаря за мненията ви предварително.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #1 -: Април 03, 2012, 01:28:34 pm »
Не съм се сблъскавал с този казус отностно Leuchtenbergia,  но преди време правих спасителна операция на Thelocactus bicolor , който също беше останал без корени или по точно бяха изсъхнали безвъзвратно в резултат вероятно на някакво преполиване или патогенна гъба която ги е унищожила.
Първо правих фунгицидна баня на растението, сле ден-два като поизсъхна на въздух почнах да разчоплаям и дялкам по малко от изсъхналите чуканчета на корените до появата на жива тъкан, след което напудрих откритите рани в основата на коренището с вкоренител на Лактофол и оставих растението подпряно над саксийка без субстрат и почнах да чакам дали ще има растеж на корени или не.  Малко бавно пусна корени след 3-4 месеца сигурно чак почнаха да излизат и съответно растението беше ужасно дехидратирано и имах съмнение дали ще оцелее изобщо, но сега една година по- късно все още е живо.
Не мога да преценя доколко би издържало твоето растение, ако трябва да чака още няколко месеца в пълна суша преди да му поникнат корени, ако приложиш и ти подобна на моята процедура. Струва ми се, че доста отдавна не е поемало вода може и повече от година да е било без корени.   Но аз бих рискувал и бих поодялкал лека полека, за да премахна мъртвата коренова маса и да дам шанс на нови коренчета да поникнат.
П.П. Тази порцедура съм я правил и на орхидея Фаленопсис с изгнили корени- рязане до здраво и след това напудряне с вкоренител- с тази разлика че орхидеятя се киснеше и във вода после. 

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #2 -: Април 03, 2012, 01:38:04 pm »
Няма нужда да го лепиш, ще се справи с пускане на нови корени.
Въоръжи се с търпение и започни внимателно да отстраняваш сухите некрози от гъбата.
Съблюдавай стерилност на инструмента, с който работиш (подходяща за целта е зъболекарска пинцета).
Остави след обработката растението на сухо, без да го пече слънце.
2 - 3 дни след като си почистил до здрава тъкан навсякъде, направи разтвор от Превикур (вече го няма на пазара) или Инфинито СК (нов и по-добър), накисни за няколко минути цялото растение и пак остави на сухо с голи остатъци от корена.
После - оставяш го върху субстрат с едра структура (с много въздушни междини) за вкореняване на топло и на сянка и стискаш палци. Опръсквай растението, не го поливай. Препоръчвам ти след поставянето върху субстрата, първите 2 опръсквания да са веднъж на седмица пак с разтвор на Инфинито СК.
Поздрави, Андрей

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #3 -: Април 03, 2012, 04:14:32 pm »
Режеш до зелено и слагаш вкоренител на прах - Лактофол или на Bayer ако намериш  :) (think)
Аз чакам докато пуснат и след това садя  (nod)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #4 -: Април 03, 2012, 10:25:59 pm »
Не знам дали растението ще пусне корени ,пожелавам ти от все сърце това да се случи , но с leuchtenbergia винаги съм имал този проблем хвърля корени.Лошото е в това ,че не се знае кога точно е станало това за да се вземат мерки.За всичкия си стаж като кактусист съм загубил поне 5,6 такива растения със същия проблем,и то доста възрастни.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #5 -: Април 03, 2012, 10:46:32 pm »
До сега търсих из мрежата колко години живее този туберкуло-листо-образен кактус, ама не намерих нищо. Дали причината да загиват по-стари растения, не е в това, че достигат предела на възрастта?  (think)

Неактивен Zuboff

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 41
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #6 -: Април 04, 2012, 08:12:33 am »
Благодаря на всички ви за съветите. Мерки и "теглилки" :) по спасяването на растението са взети, пък след няколко месеца ще докладвам какво е станало.

Поздрави, Тодор

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #7 -: Април 10, 2012, 03:02:01 pm »
Някой да е хванал симптоми, че почнах да се плаша и аз?


Кактус БГ

Re: Leuchtenbergia principis проблем с корените
« Отговор #7 -: Април 10, 2012, 03:02:01 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33