Автор Тема: Въртите ли ги?  (Прочетена 9826 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Въртите ли ги?
« -: Декември 12, 2012, 04:09:55 am »
Знам, че има хора, дето не понасят наклонен кактус, гледат все да го завъртят, да се "оправел". Аз пък внимавам дя не ги завъртя без да искам, даже на някои саксии съм си белязал предната или задната страни. Въртенето е стрес, риск от изгаряне, може да осуети цъфтежа. Щото и растенията в природата все си гледат на някъде, не са симетрични, пък за издънките да не говорим. Позволявям си да го направя само при (сезонно) местене или пресаждане.
 (sun)
А вие?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #1 -: Декември 12, 2012, 08:44:11 am »
:) Аз хич и не се замислям, въртя ги понякога и на 180градуса.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #2 -: Декември 12, 2012, 08:50:39 am »
Който е гледал  снимки на кактуси в природата е виждал , че и там те са с наклон понякога . Растението знае кое по-добре за него от нас.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #3 -: Декември 12, 2012, 10:31:28 am »
pri men vinagi e v edna e syshtq direktsq. ima marka za golemi syksiiki koito pribiram da da gi slagam na edno e syshtq direktq na proleta.
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #4 -: Декември 12, 2012, 02:26:55 pm »
Винаги слагам табелки, които са от задната страна на растението  (nod)
Така знам в коя посока да 'гледа'
По въпроса с наклона - ако се наклони твърде много го присаждам в саксия по-право :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #5 -: Декември 12, 2012, 03:00:16 pm »
- Въртите ли ги?

- Да, въртя ги.
Първо ги "запечатвам" по 30 секунди от всяка страна, за да запазят сочността си и после обръщам отново по 4-5 минути от всяка страна, за да направят хрупкава коричка.  (nod)

 За пържолите на плочата става въпрос.   :P (beer)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #6 -: Декември 12, 2012, 05:47:25 pm »
- Въртите ли ги?

- Да, въртя ги.
Първо ги "запечатвам" по 30 секунди от всяка страна, за да запазят сочността си и после обръщам отново по 4-5 минути от всяка страна, за да направят хрупкава коричка.  (nod)

 За пържолите на плочата става въпрос.   :P (beer)

" Някои искат да вълтиш .. длуги да не вълтиш .." ( Марийка от 'онзи виц'  :D :D :D :D )
« Последна редакция: Декември 12, 2012, 06:03:23 pm от vagrantsf »

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #7 -: Декември 12, 2012, 07:32:21 pm »
Никога не ги въртя. И това е едно от малкото неща, за които се карам с баща ми.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #8 -: Декември 12, 2012, 08:33:30 pm »
Аз ги въртях но когато есента ги зазимя. През пролетта винаги слагам кактусите си на едно и също място в положението в което са били предната година, после есента като ги зазимявам ги нареждам на рафтове с тая страна която не е била на пряко слънце, този път да сочи към светлината/към прозорците/ Така докато заспят растенията се изправят или така поне си въобразявам но нямам изкривени кактуси. Миналата година неможах да ги подредя по начина по който съм си измислила, защото имаше бригада по прибирането. Тази година това което успях аз да подредя е по същият начин завъртяно но не всички кактуси са обърнати така. На пролет ще докладвам, дали има въобще някаква разлика или просто съм си играла на завъртане и подреждане на саксийки  :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #9 -: Декември 12, 2012, 08:45:03 pm »
 (rofl) Оказа се, че аз ги въртя, но винаги и то не всички само на 180 градуса. ;) Защото ги нареждам на масите срещуположно, като гледам табелите винаги да са към мен. Ако разменя масите кактуса се завърта на 180 градуса, но е пак с етикетя към мен ;) Предполагам, че докато са малки растенията това не им пречи, даже мое да е добре за тях, че се изпичат от всички страни ;)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #10 -: Декември 12, 2012, 09:08:51 pm »
Преди две години прибрах един биколор да го снимам, защото беше цъфнал. Табелката се счупи, нямах ориентир и аз погрешка го завъртях на 90 градуса така, че тази страна която е била на север се оказа на запад. За по-малко от два часа трънчето изгоря зверски. Не само епидермиса, а и част от месото. Изви се към изгорялата страна като кроасан. Съмнявах се, че ще се оправи. Към този момент кактуса така израстна, че само аз знам за случката и трябва на някого да покажа, че тук е горял. От този момент съм адски внимателен към поставянето на кактусите на слънце.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #11 -: Декември 12, 2012, 09:44:02 pm »

Проблема ни е че форума е за кактуси. А те както знаете са прекалено много. Друго щеше да е ако форума е на фенове на Ферокактус латиспинус да кажем. Тогава и въпросите и отговорите биха били точни и коректни.

Има видове които безпроблемно понасят въртенето, и то е средство кактус отглеждан в дъното на терасата все пак да върви нагоре, а не успоредно да земята. 
Има видове въртенето на които би довело до драстична разлика на външния им вид в сравнение с хабитатните си събратя.  Ериокактус ленинхаузи например няма как да получи характерния си скосен в посока на слънцето връх ако го въртим постоянно за да стои прав. Изхода в случая е просто да намерим на трънчето такова място че той да си остане изправен. 
Има разбира се и видове въртенето на които не довежда до драстични промени във външния им вид, но води до други неприятни резултати. Ехиноцереусите например образуват пъпки на страната която е огрявана от слънцето. Когато един Ехиноцереус се върти непрекъснато почти сигурно е че той догодина няма да цъфне.

Така че когато се налага, и вида го позволява аз лично завъртам трънчето без да се колебая.  Само че трябва да се има в предвид че колкото по-често един кактус се върти толкова по-бързо, и по-силно той се накланя.  Ако кактуса е леко наклонен към слънцето е по-добре да се остави така, и вероятността той да не се накланя повече е достатъчно голяма. Ако обаче го завъртите рискувате след седмица да имате по-силно наклонен кактус. Всяко следващо завъртане само разлюлява махалото и ъгъла на който кактуса се накланя става все по-голям. Което от своя страна прави въртенето още по-необходимо . Тоест влиза се в един омагьосан кръг.


А пържолките аз лично гледам да не ги въртя. Когато са аламинутни ги пека на двойната скара. / Тая дето се затваря кято книга, и ги изпича едновременно отгоре и от долу. / . Когато пържолките са кефаджийски и са метнати на барбекюто гледам да станат с едно обръщане.  Има си признаци които показват кога трябва да се обърнат и готово.

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #12 -: Декември 12, 2012, 10:01:17 pm »
 (think)сега като чета темата се сетих че бях преместил едно грузони от стълбите на терасата и след 1 седмица забелязах че беше изгоряло бая жестоко от едната страна,хубава тема (y)значи не трябва да се въртят и местят
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #13 -: Декември 12, 2012, 10:24:52 pm »
Aз пък (сега сериозно по темата)  ги въртя май почти всички и то точно в летните месеци най- често.   Имам две причнини: пъравата e баналната вече за склонността за накланяне на няки видове (това ми напомни за най- проклетият ми кактус в това отношение, една Coryphantha clavata с бели бодли- ужасна гад), а втората и по- важна за мен причнина са началните белези от прегряване и последващо изгаряне на някой кактус, ако остане в тази си позизция още някой и друг ден.  Такива завъртания с цел разпределяне на греенето при мен правя обикновено при налични индикации видими по епидермиса- леко свиване и сбръчкаване като от пресушаване и липса на свежест само в даден участък огряван от слънцето или изсветляване пак на подобно място в зависимост за кой какстус става въпрос. При мен такива, които въртя заради прегряването са грузони-то, Buiningia brevicilindrica, Notocactus ottonis, както и Юбелманиите, но това лято ми се случи на два пъти да завъртам по същата причина и възрастен Ферокактус латиспинус.   По причината с изкривяването въртя много от другите, най- често мамиларии и стенокактуси.
Пролетно време имат защита против изгаряне от опасното пролетно слънце, когато още не са се съвзели от зимуването си, но през юни и юли не защитавам с нищо кактусите ми, които и без това според мен страдат от недостатъчно като часове директно слънчево греене, което от източната позиция на терасата ми не се събира да е по повече от 6 часа и то за тези на предната фронтова линия, за по- задните редове май 5 часа им е максимума.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Въртите ли ги?
« Отговор #14 -: Декември 12, 2012, 11:38:19 pm »
Има два момента, в които кактусите изгарят. Рано напролет при изкарването - въпреки че цяла зима се огряват на балкона разликата с директното слънце е сериозна. Тогава няколко кактуса ги засенчвам с парчета перде. Втори момент е началото на септември. Тогава слънцето е паднало ниско и гори кактусите странично. Тогава покривам доста повече кактуси в сравнение с пролетта. Лятото дори в най-големите жеги слънцето е много високо и бие кактусите почти вертикално. Те в тази си част са най-ободлени и се предпазват. В този момент ако се поливат редовно не би трябвало да има пригор. От едно време знам, че гори сухият кактус, този който не е поел достатъчно вода. Това се получава при не добри корени. И ако на човек му гори кактус през този период, то е задължително да види какво има в почвата - вредители, болни или заминали корени.

Кактус БГ

Re: Въртите ли ги?
« Отговор #14 -: Декември 12, 2012, 11:38:19 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33