Автор Тема: Espostoa  (Прочетена 1598 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Espostoa
« -: Август 03, 2015, 02:50:14 pm »
Днес си взех една холандска Еспостоа :)
Мисля че е lanata, но както и да е ;)
Интересува ме дали има някой, който има отгледана голяма Еспостоа в къщи ?
На прозореца без значение от изложението.
Интересуват ме субстрата и колко слънце иска ;)

Знам, че в оранжерия е трудна за гледане без отопление ;)
Аз оранжерия нямам и затова трудно може да се направи аналогия как може да се гледа вътре в апартамент :)

Тенкс  (wasntme)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Espostoa
« Отговор #1 -: Август 03, 2015, 03:40:36 pm »
Здрасти Змейчо.
Имах почти метрова / не и достигаха пет, шест сантиметра / Еспостоа ланата. Тая пролет когато поради липса на място поразчистих по-големите си кактуси се освободих и от нея. Беше почти метър висока при десетина, дванайсет сантиметра в диаметър. Купувана е като дву сантиметрово семеначе преди петнайсет, двайсет години от Радка Серафимова. Тогава да имаш " рунтав " кактус си беше събитие но това е друга тема. Не расте много бързо. Поне при моите условия. Предполагам че една от причините за бавния растеж беше че я държах в малка саксия. Субстрата и беше почти чист минерален. Преобладаващо / около 80 процента/ зеолит с добавена малко листовка и малко градинска почва. Държах я на южна тераса така че почти целодневно беше огрявана от слънцето. Поливал съм я заедно с другите си кактуси. Тоест не изисква някакво кой знае колко внимателно поливане. Поне при този субстрат който използвах аз. Но за да се покрие цялата с бял пух наистина си иска слънце. Зимно време зимуваше заедно с останалите кактуси в неотоплявана стая при температури около 12- 15 градуса.

Имам още една Еспосоа. Тя е гуенери. В някои класификации я отделят в отделен род - Vatricania guentheri. Тя няма този бял пух като ланатата, но прави много красив тъмно червеникаво кафяв цефалий. Моята е около метър и двайсет висока и очаквам всеки момент да се опита да оформи цефалий. За това предпочетох да си оставя нея, а да махна ланатата. Тя е сята в по-богат на почва субстрат . Зеолита и останалите инертни материали са около 50 %  от състава на субстрата. Останалото е горска листовка и лека градинска почва. Без глина. Разположението и е южно, слънчево, но понеже е в края на терасата слънцето я грее от сутринта до към три след обяд. След това е на сянка. Поливам я заедно с масовката. Тоест без някакво кой знае какво внимание. Зимува при останалите кактуси.

Кактус БГ

Re: Espostoa
« Отговор #1 -: Август 03, 2015, 03:40:36 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33