Автор Тема: Разбиване на митове и легенди при отглеждането на кактуси  (Прочетена 18904 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
От бая време се каня да пусна подобна тема, защото вече започнах да трупам опит и аз при отглеждането на кактуси.  (happy)

Мит 1. - При пресаждане на кактус той не трябва да се полива поне 3-4-5..7 дни.

Цитат
За година и половина съм пресадил поне 1000 кактуса, къде нови, къде стари в по-голяма саксия. Неестествено и в противовес с правилата за повечето кактусари, но логично за мен, след пресаждането на всяко трънче, аз го поливам достатъчно обилно. До сега нямам нито един възникнал проблем с кореново гниене или каквато и да е чамка която да докара до летален край дори и едно трънче. (y)
За мен този мит е РАЗБИТ(party)

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
абе ти хубаво си разбиваш митове, ама що не напишеш в какъв субстрат си сееш растенията и при какви условия. че то ако това го направиш в моя субстрат(някой хора знаят какъв е) ;) ще се споминат минимум 50% от растенията. зависи и от това дали в оранжерия или на открито ги садиш. според мен малко избързваш с генерален извод точно за това.   ;)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
абе ти хубаво си разбиваш митове, ама що не напишеш в какъв субстрат си сееш растенията и при какви условия. че то ако това го направиш в моя субстрат(някой хора знаят какъв е) ;) ще се споминат минимум 50% от растенията. зависи и от това дали в оранжерия или на открито ги садиш. според мен малко избързваш с генерален извод точно за това.   ;)

Мда.. интересното е, че субстратите в които съм присаждал кактусите ми са най-разнообразни. От преобладаващо минерално-вулканични, торфо-почвени до глинесто пясъчни. През първата зима 2011 около 120 трънчета бяха засаждани и отгледани до пролетта в кухнята ни в Троян. Засаждани са през октомври-ноември, и от средата на февруари нататък. ;)
Останалите вече бяха засаждани и пресаждани в парничето ми на ранчото. Май единственото важно нещо е околната температура да не е под 20 градуса. Останалото се дублира.

За това казвам, че за мен този мит е разбит. Не карам никой да престане да вярва в него. (party)

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Джони, кой ти каза, че това е мит?
Има личен и има споделен колективен (сбор от много, много лични и различни) опит.
Моите уважения към личния опит на всеки, но топлата вода е открита отдавна.
Разбира се всеки има право да прави, каквото си иска със своите трънчета.
И също така всеки може да вярва в каквото си хареса.
Хората, които бързо стигат до истината са достойни за уважение, стига разбира се да не пресоляват манджата.
Успех!

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Вие му се скарахте, недейте така. Ето и от мен един мит: Кактусът цъфти веднъж на 100 г.
От моя скромен опит мога да кажа, че който и да е кактус не цъфти веднъж на 100 г.
(Всеки да го разбира, както иска) :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
При някого един кактус цъфти на сто години веднъж, а при друг 100 кактуса цъфтят всяка година... даже и да има само 80 (стара тиванска поговорка)  :P

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Джони, кой ти каза, че това е мит?
Има личен и има споделен колективен (сбор от много, много лични и различни) опит.
Моите уважения към личния опит на всеки, но топлата вода е открита отдавна.
Разбира се всеки има право да прави, каквото си иска със своите трънчета.
И също така всеки може да вярва в каквото си хареса.
Хората, които бързо стигат до истината са достойни за уважение, стига разбира се да не пресоляват манджата.
Успех!

:) Е аз тепърва ще откривам топлата вода, секретната игла и прочие открития в отглеждането на кактуси. Нали съм новобранец! Питаш ме кой ми е казал, че това е мит? Ами нали аз пускам темата и споделям опит, трябваше ли да питам някой? :) Иначе от прочетеното в мрежата и получените напътствия при пресаждане на кактуси на 100% от материалите, препоръките и прочие ясно се казва, че НЕ-ТРЯБВА-ДА-СЕ-ПОЛИВАТ-ВЕДНАГА. ;)

Това с пресоляването на манджата не го разбрах де..  (nod)

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Идеята за неполиването след пресаждане се обуславя от факта, че след изваждане на растението от старата саксия, кореновата му система малко или много се нарушава, т.е. стават разкъсвания, респ.отварят се ранички по нея. И идеята с еполиването е да се даде възможност на тези ранички в новия сух сувстрат да зарастнат и да не се създадат условия през тях да навлязат в растението всевъзможни гъбични и други твари. За сигурност при пресаждане се стерилизира субстрата/ аз това го правя в тенджера под налягане, но и колекцията ми не е голяма/ и така се намалява в голяма степен възможността от жертви. И въпреки всичко жертви падат ;( Не знам, Джони, твоите почвени смески минават ли през обеззаразяване, но ти завиждам на успеха 1000 пресаждания без жертви! (y)
Valyo

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
....
Не знам, Джони, твоите почвени смески минават ли през обеззаразяване, но ти завиждам на успеха 1000 пресаждания без жертви! (y)

Миналата година обеззаразявах (изпичах в една сушилня при 130 градуса) субстрата. Но, започнах да се омързелявам и към есента прекратих тази бавеща ме процедура. :$ Единствено все още обеззаразявам новите трънчета докато са на гол корен с Нуреле Д или БИ58, както и първата поливка правя с 1% разтвор на Топсин М.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Ако в смеската има листовка и/или тор, стерилизирането е необходимо. Листовката съдържа огромно количество гъби, повечето сапрофитни, но и доста паразитни. Въпрос на късмет е да не се развият, но си стоят и чакат шанса си.

Tопсин М се резорбира през зелените части. Няма смисъл от поливане. За поливане е по-добре с Инфинито или друг системен фунгицид, който може да се поеме през корените.
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Ако в смеската има листовка и/или тор, стерилизирането е необходимо. Листовката съдържа огромно количество гъби, повечето сапрофитни, но и доста паразитни. Въпрос на късмет е да не се развият, но си стоят и чакат шанса си.
...

Ето още една ключова съставка която не използвам - листовка. Дали в нея се корени тайната на моя успех?! :)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Аз дори бях забравил , че пише по книгите да не се полива поне една или две седмици след пресаждане  :) Никога не съм спазвал този съвет. Обикновено на следващия ден съм ги полял , а често и на същия. Нямам и не съм имал проблеми дължащи се на ранното поливане след пресаждане . В смесите използвам до 1 /3 част листовка - от 1/5 до 1/3 част - и то - винаги !  Но тая листовка я стерилизирам за 15 - 20мин. във фурна.  Тъй , че Джони липсата на листовка в твоята смес не е разковничето ти за твоя успех  :) Предполагам , че ако се използва по-глинеста и сбита пръст тогава би имало проблем с ранното поливане , или ако се полива при хладно и влажно време. Всеки с времето си отработва някакъв навик и си го следва .... а иначе , все пак съветите по книжките е добре да се спазват.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
...или ако се полива при хладно и влажно време. .

Една от критичните точки вероятно е точно температурата.  (think)

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Нека и аз да кажа нещо в защита на Stalker повече от 15 години отглеждам кактуси и при пресаждане винаги поливам веднага и обилно до ден днешен нямам загнил кактус от това.Само има една подробност първата поливка я правя задължително със Топсин или Ронилан  :P

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
...

Само има една подробност първата поливка я правя задължително със Топсин или Ронилан  :P

Това правя и аз с 1% разтвор на Топсин. (y) С каква концентрация ги заливаш ти?

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33