Автор Тема: Аномалии  (Прочетена 9982 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Аномалии
« -: Октомври 20, 2013, 12:48:34 am »
Колебаех се къде да отворя тема за аномалиите при мен и мисля, че е най-вече свързано с отглеждането.
От година насам започнах да наблюдавам странности в развитието на стъбла, бодли и цветове. Не мога да преценя, обаче, на какво се дължат тези странности. Мислих и разсъждавах през изминалите месеци върху възможна(и) причина(и). Не предозирам с ПРЗ-та (но с Каунтер 5Г съм "на око", а с фунгицидите въведох обработка със смеси от препарати). Смених оцета с фосфорна киселина във водата, с която поливам, но подкиселявам водата само в началото на растежния сезон, от юни насетне съм с маркуча от чешмата на двора. Но, Ariocarpus-ите и някои други, които не изнасям на открито са постоянно на "по-чиста" вода (кондензат от въздуха, pH 5.5 - 6.5).
Ето някои от аномалиите, които съм заснел - тези на цветовете.

Ariocarpus fissuratus var. fissuratus:
2012
2013

2013:

Stenocactus crispatus (?):


Turbinicarpus alonsoi:


Strombocactus disciformis ssp. disciformis:


Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. dickisoniae:


Opuntia erinacea var. utahiensis:


Echinocereus reichenbachii ssp. perbellus:


Echinocereus subinermis ssp. subinermis:


Сукулент с неизвестно за мен име, който водя като Pleiospilus bolusii:


Ariocarpus agavoides:


Някой да има нещо подобно? Някой да знае или предполага защо? Някой да сподели аномалия?

ПП "цветовете" на всички бяха сочни, твърди (като скулптирани от восък) и в никакъв случай не изглеждаха поразени от слънце или вредители.
« Последна редакция: Октомври 20, 2013, 12:58:23 am от exotica »
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Аномалии
« Отговор #1 -: Октомври 20, 2013, 02:00:53 am »
Имал съм слепване на ребрата на някои кактуси, преди доста години, след като тогава използвах за инсектицид забранения вече хлорофос, нещо като ДДТ. За цветове не помня. Не умираха, но се загрозяваха за дълго време. Ципата, дето ги свързваше беше твърда и полу-прозрачна.

http://img37.imageshack.us/img37/2546/img5414u.jpg

Ето какво пише за ДДТ-то в уикипедията, а те са близки с тоя:
Цитат
ДДТ или дихлоро-дифенил-трихлороетан (ClC6H4)2CHCCl3 е безцветно, кристално вещество, с температура на топене 108°С, което е практически неразтворимо във вода, но с голяма разтворимост в мазнините и повечето органични разтворители. Обикновено съдържа около 15% от 2,4`-изомера и се получава от хлорал, хлорбензен и сярна киселина. ДДТ се използва като инсектицид със специфична миризма. Парализира нервната система на насекомите, а при топлокръвните животни се натрупва в тялото (в мастната тъкан). За повечето растения не е фитотоксичен. Употребата на ДДТ е забранена поради вредното действие върху човешкия организъм - уврежда черния дроб, сърдечно-съдовата система, централната нервна система, спомага за появяването на тумори и предизвиква много мутации, освен това се акумулира в почвата, където може да се задържи десетки години.

Едва ли някой по онова време е изпробвал тия прерарати и върху кактуси. То си трябва години или поне 1 сезон да се прояви ефекта. Поне аз така си ги обяснявам тия явления, явно зависи и от дози, начини на прилагане и тнт. Не вярвам да е от каунтера, поне в препоръчваните или даже по-високи дози, всички, че и Рангел, го прилагаха широко дълго време, а не бях чувал подобни неща. Стига да не са му сменили активното вещество с някое такова.
« Последна редакция: Октомври 20, 2013, 02:06:19 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Аномалии
« Отговор #2 -: Октомври 20, 2013, 04:40:56 am »
Aндро,със сигурност трябва да върнеш лентата ,когато са започнали тези процеси и да се сетиш ,какво нововъведение си въвел в отглеждането на растенията.Може да е от субстрата ,не знам какви  неща си слагал вътре?Това с фосфорната киселина ми звучи доста смело.Тя е страшно силна знам, че знаеш ,но аз никога не бих я използвал.От каунтера не може да е.Но ти купи някакъв аналог на каунтер ,да не е от този препарат?Възможно е ,да е и от зобенето с фунгициди.Аз не толерирам това, ти знаеш.Не ползвам никакви фунгициди от години.Процента на гъбясъли растения е минимален.Свежият въздух на открито и слънцето са най-добрият фунгицид! Според мен трябва да сведеш до минимум експериментите и прекалените грижи, които понякога са във вреда на растенията.Със сигурност не  е добре това ,което се случва с цветовете и алармира, че нещо не е наред макар, че за сега растенията са добре.Върни се към добре изпитаните начини на отглеждане.Ти поне знаеш за какво става въпрос .Това е приятелският ми съвет с който не си длъжен да се съобразяваш. Поздрави!

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #3 -: Октомври 20, 2013, 11:32:12 am »
Според мене всичко това е доста относително и едва ли ще разбереш откъде идва проблема.Аз използвам фосфорна киселина от поне 10 години ,каунтер също ,но фунгициди само когато ми се налага.До колкото имам спомен водата в София не е толкова твърда като нашата и може би не е нужно да използваш киселина.Най добре е да се измери ph. на водата. (nod)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #4 -: Октомври 20, 2013, 11:37:05 am »
А дали не си третирал някое от тези трънчета с белина и от нея да идват проблемите?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #5 -: Октомври 20, 2013, 12:07:30 pm »
Да не би колекцията ти да е прекалено близо да ядрения реактор на БАН.
Чувал съм че в двора му цъфтели рози които светят в тъмното, но никой не може да ги откъсне защото бягат много бързо.

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Аномалии
« Отговор #6 -: Октомври 20, 2013, 06:17:02 pm »
А кактусите ловят ли ги вируси?
Четох наскоро за Epiphyllum Laui - самата  Wikipedia твърди, че резниците масово са заразени с някакъв вирус.
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #7 -: Октомври 20, 2013, 08:17:37 pm »
Както хората боледуват от вируси ,така и животните и всички растения боледуват от тях. (nod)

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Аномалии
« Отговор #8 -: Октомври 20, 2013, 09:29:49 pm »
А как се пренасят вирусите, от насекоми ли?
Не твърдя че проблема е такъв в тая тема, само ми е любопитно и използвам да питам.
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #9 -: Октомври 20, 2013, 09:35:50 pm »
Цитат
Четох наскоро за Epiphyllum Laui - самата  Wikipedia твърди, че резниците масово са заразени с някакъв вирус.
Обезвирусяването става инвитро от меристема - тъканта която съдържа недеференцирани клетки, за които се знае, че са чисти (nod) 8-|


source of image

Това е начина да получи чисто от болести растение (nod) Друг начин засега няма (shake)
На въпроса 'как кактусите ловят вируси?' отговора е, че растенията нямат имунитет и не се борят с тях :)
Просто вирусите си влизат в клетките и ако намерят подходяща среда започват да вредят на растението  :)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Аномалии
« Отговор #10 -: Октомври 21, 2013, 12:01:00 am »
Благодаря много за отзивите и коментарите! (handshake)

Миналата година тръните летуваха в непосредствена близост до лозите на двора, а лозите имаха тежка мана. Някои от тръните имаха поражения, но третирах няколко пъти с Куадрис и Ридомил Голд отделно от профилактичното третиране с Тирам, Инфинито и Топсин М, както по време на летуването на двора, така и след пренасянето на тръните в бача. Инсектицидното третиране включваше Нуреле Д, Децис и Ортус.
Важно е да отбележа, че всичко като концентрации беше ≤ предписаната концентрация на ПРЗ-тата. Смесите фунгициди, които прилагах миналата година бяха Куадрис + Топсин М, Тирам + Инфинито и Топсин М + Инфинито. Никъде в Интернет не намерих информация за несъвместимост. Тази година включих и комбинацията Тирам + Ридомил Голд и Тирам + Шавит.
С Каунтер, който ползвам от памтивека ежегодно по един и същи начин, не вярвам да има проблем, а Пиринекс още не съм прилагал.
Белината ми е задължителен метод за обеззаразяване на новодошли или подозрителни мои растения и не съм имал никакви поражения от прилагането на подобно третиране, дори напротив - според мен (съдейки по резултатите) третирането стимулира образуването на нови корени и растежа. Никое от показаните растения, обаче, не е преминавало през белина, освен Echinocereus reichenbachii ssp. perbellus.
Далеч съм от атомния реактор на БАН.
Аномалиите са, както при растения, които са в "нормалната" ми почвена смес (тази от "Нолина" Хисар, за която съм писал), в рециклирана "нормална" смес с добавка от зеолит и ТКЧ (3:1:1), така и в новата ми смес, за която също писах. Отделно, имам аномалия при Opuntia erinacea var. utahiensis, която е трайно засадена в градината и нищо не се е променяло при нея от 2010 насам, когато е засадена. А, Ariocarpus fissuratus var. fissuratus показа първата си аномалия преди да биде прехвърлен в новата ми смес.
Водата, която подкиселявам с фосфорна киселина, идва от водопровода с pH 7.9 в бача (искърска) и около 7.0 вкъщи (рилска). След подкиселяване е 5.5 - 6.5.

И аз подозирах вирусна инфекция и се зарадвах да видя подобно предположение!
Проблемът е, че не знам как да се боря. От Рангел преди време имам информация за Стрептомицин, но това нещо има ли го някъде в момента за продажба, нямам идея…
Поздрави, Андрей

Неактивен metodib

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 34
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #11 -: Октомври 21, 2013, 06:41:49 am »
На времето съм използвал стрептомицин с голям успех 100% при бактериоза по домати но срещу вирус мисля че няма полза. Мисля,че в момента се произвежда в завода за лекарства в Дупница и дозата май беше 3гр на 15л вода.Не ти пречи да пръснеш и ако не помогне поне няма да навреди и със сигурност ще ликвидираш всякаква бактериоза ако има по някой кактус.При зеленчук-2пръскания през 5 дни 3гр на 15п вода

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #12 -: Октомври 21, 2013, 10:33:23 am »
Стрептомицинът е антибиотик и със сигурност няма ефект върху вирусите. А ако причината бе бактериална би трябвало да има някакъв външен , видим белег по кактуса и той да страда сериозно.Според скромното ми мнение , съвета на Шмит е най-рационален.
Сега като се замисля се сещам , че преди две години бях видял такава аномалия по цветовете на най-голямата ми опунция ютаензис , която е засадена на най-екологично чистото място - баира естествено  :) , и разбира се нея никога не съм я третирал с каквато и да е химия!!!! Та тогава забелязах , че има страшно много цвят , но той беше двойно по-дребен в сравнение с предната година.  Реших ,че се касае за почвен дефицид на елементи , тъй като почвата е много бедна и рано тази пролет й сложих  суперфосфат - две супени лъжици. Тази година цъфтежът бе нормален.  Не съм убеден , че проблема е бил същия като на Екзотика , но го споделям.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Аномалии
« Отговор #13 -: Ноември 11, 2013, 11:16:07 pm »
Мдам…

Още 1 цъфтежна аномалия се прояви. Миналата година я нямаше, а растението не е пресаждано и не са му променяни условията на отглеждане (зимуване, летуване, вода).
Mammillaria grahamii ssp. grahamii var. oliviae:



Това е в подкрепа на предположението за химическо въздействие, но са насложени няколко фактора, които просто трябва да отсея…
Поздрави, Андрей

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Аномалии
« Отговор #14 -: Ноември 20, 2013, 12:42:22 am »
И още 1 аномалия. По никое време 1 uncinatus избълва мъжки цвят. Пъпката беше ненормално тънка и дълга (не я снимах), а днес като отворих цвета, видях, че близалцето липсва. Имаше само тичинки и дупка в средата.


Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Аномалии
« Отговор #14 -: Ноември 20, 2013, 12:42:22 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33