Автор Тема: Компоненти за субстрати.. и от къде да си ги набавим без пари  (Прочетена 23712 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivan_lz

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 13
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Имам въпрос живея в лудогорието и от училище знам, че в минало геологични времена тук е било море. прилагам снимка и ако има някой по-запознат да помогне. Стават ли тези ???варовикови??? скали за добавка към почвения субстрат?
« Последна редакция: Ноември 25, 2015, 01:24:33 pm от ivan_lz »

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Според мен стават- за много видове мексикански кактуси, обичащи варовити почви. Ариокарпуси, Ацтекиум, Геохинтония, Ортегокактус, Турбиникарпуси, че и не малка част от Мамилариите.
Най- добре да се погледне списъкът с варовиколюбивите кактуси, който беше пуснат тук някъде, като тема преди време.


Неактивен ggbgg

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
В София ,аз си взимам 2кг-2лв. 

Откъде го взимаш, че като начинаещи любители кактусари, живеещи в апартамент, видяхме голям зор, докато намерим зеолит в някаква по-нормална разфасовка. В крайна сметка се примирихме и засяхме семеначетата само в кварцов пясък и листовка.

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Зеолит ми кажи колко ти трябва и ела да си го вземеш...без пари разбира се.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика


Айде на Акадамата и Канумата.  :P
 Риете под сиво-черният пласт и отдолу е акадамата, а още по- отдолу светлата канума, които у нас наричат хума, червена, жълта и бяла глина и туй то  (rock)
 Цялата уникалност на японските керамични гранулати е повече в технологията на приготвяне, отколкото в конкретния химичен състав на глината.  Просто Акадамата е с по- неутрално Ph, докато Kанумата e с по- кисело.   Но никъде не откривам точната технология на гранулиране и формуване на гранулките, че и добавките, които слагат, за да не много плътна и да "шупне" лекинко при нискотемпературното печене.

Тия дни търсех да си купя някое калъпче нашенска фина глина за точене или моделиране без шамотни гранули и се оказа, че е почти невъзможно сдобиването с това природно благо по електронен път в милата ни родина, а по физически-магазинно наличен в Бургас пък изобщо.  wooow   А преди като бях ученик съм си купувал без проблем калъпчета от разни цветарски магазини и книжарници, за да си правя фигурки от Астерикс и Обеликс и "автентични" индиански грънци :D    Но сега навсякъде са заредили само с псевдоглините от разкашкана хартия на DAS и с полимерните бонбончета Fimo и Cernit с 20 грамови опаковки за обеци и джунджурии, но истинска глина няма никъде  :( 
Намерих две фирми около Троян, които продават и сурова глина, освен изпечените от тях изделия, но пък техните разфасовки са по минимум 10 кила и като цъкнах Еконтския калкулатор ми излезе, че ще ми излезе по- евтин транспорта на 28 литра Акадама от Германия, отколкото през Еконт да ми доставят два цвята глина с тъй написаните им минимални количества от 10кг на цвят.

 И другото парадоксално е че макар Бургас да няма славата на Троянската и Търновската керамични школи, тук и в околностите от векове е процъфтявал глинодобив и грънчарска промишленост, изнасяли са глина за Истанбул (по време на турското робство) но грънчарството някак в съвремието ни съвсем е унищожено и няма и помен от него... но залежите откъдето е добивана глината би трябвало да стоят (ако не са застроени с нещо) и само трябва да се открият.  По сателитни снимки открих две явни находища, а за друго едно се присетих, че го знам още от преди, то даже е в активно свлачище на морския бряг и не се налага да се копае, за да се достигне глинестият слой дълбоко под под пръстта, но пък не е съвсем безопасно да се ходи там, а и не знам прекомерната близост на мосрката вода от 20-на метра, дали няма да е повишила солеността на глинестите маси.  Но там си е като Канума светла глината   :)
Та като се постопли ще пробвам да добия малко нашенска канумна глина и да си изпека за експеримента собствен гранулат с тайна рецепта за формуване.
 Но пък и все още продължавам да си търся фина, купешка, обработена глина за формуване, която ми трябва за три неща, които съм планувал да си направя без да ползвам грънчарско колело.   Ако някой знае къде добиват или продават малки разфасовки до 5кг. червена или жълта глина без шамот или с много фина фракция шамот без значение дали е влажна маса на калъпи или сух, неизпечен прах в чували, да сФирка.  (nod)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Сдобих се вече с 4 кила глина- тестовете започват  (party)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
По нашия край на печената глина според формата в която е опечена и викат тухла или керемида. Има още един подраздел наречен грънци, ама те са по-скъпи и се трошат само при решаване на семейни противоречия. Като поразмахаш пет, шест минути чука над някоя тухла четворка, или стара керемида ще получиш един куп глинени парченца с най-разнообразен размер. Дали ще ги наречеш акадама или канума си е твой личен избор. Не искам да ти убивам ентусиазма ама не виждам смисъла да се мъчиш да формоваш малки глинени зрънца които след това да печеш за да получиш нещо което можеш да получиш с един удар на чука. Освен разбира се ако не разполагаш с излишно свободно време и по природа не си търсач изобретател.

Неактивен ivopaunov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Scleri значи казваш,че спокойно мога да си използвам керемида?

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Керемидата като се начука става на малки, НО С ОСТРИ РЪБОВЕ парченца. Затова ти препоръчвам да си трошиш СТАРА, а не от новите тухли. Те и са по-меки, и по-добре поглъщат влагата.
Valyo

Неактивен ivopaunov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
А на колко ситно да троша?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Най-масовите парченца е добре да са седем, осем милиметра. Разбира се това не означава да ги мериш едно по едно. Може да има и по-големи , до сантиметър, сантиметър и половина, както и по-малки. Важно е да не слагаш прах. За това след като си натрошиш тухлите е добре да ги промиеш с течаща вода. Прахът сбива почвата и я прави водо и въздухо непропусклива.

В по-горния си пост аз малко се пошегувах с ентусиазма на Пистолеро. Ако можеш да си намериш и акадама и канума няма да сбъркаш. Само че те по принцип са доста скъпи и хората ги използват само за по-капризни трънчета. Добър вариант също са лавата и пемзата. Може да използваш и зеолит с едрина на зрънцата 5 - 8 мм. Едрия речен пясък също върши хубава работа. Избягвай финият пясък по същата причина като тухления прах. 

Неактивен ivopaunov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Благодаря ти ! Абе хубаво е човек да си знае , че някой може да му помогне като е необразован кат мен. :D

Неактивен cactus center

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 12
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Nai hubavi sa starite tuhli ili tai narechenite turski keremidi . Za razmera si nameri sita s razlichna golemina na dupkite i posle promivash i dezinfekcirash na vodna para, vav furnata ili v mikrovalnovata. Tova za mikrovalnovata ne e mnogo jelatelno che v niakoe parche moje da ima metal i da ostanesh bez mikrovalnova .

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
as karam samo na  keramidi i tuhli :D  nqma grejka . po stari da sa po hubavi ;)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Изветрял гранит. Материал , с който изобилстват нашите планини. Отличен за добавяне в почвеният субстрат . Баирните ми моржове виреят основно в такова нещо.
Изветрял червен гранит. Среща се значително по-рядко. Но добавен в почвата й придава приятен червеникав вид .


Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33