Автор Тема: Пясък в субстрата. До колко е важно наличието на пясък в субстрата за кактуси  (Прочетена 9582 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Ники, няма нищо ново под слънцето. (rofl) Просто преоткривам топлата вода по свой начин.  (beer)

     Явно фантазията ми е работила бадева /може да е от студената кайсиева :D/..., а така се надявах от първо лице да разбера "алхимията" за здрави кактуси... Питам, щото последно сложих един ситен пясък, ей тъй, за разнообразие, а и с моята листовка /видяла жабата.../, която събрах пролетта и след всичко, което чета, викам: Николае, този път я оцапа здравата (wait) ;).

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Хехе-ее, аз неведнъж съм декларирал, че съм нов кактусар, и спокойно може да не се вземат предвид мненията които споделям. Но, за ситния пясък да си знаеш, че не е добре. И Склери е писал негативно за използването му. (y)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ние използваме пясъка , защото го имаме в изобилие и дори не се налага /в много случаи/ да си го купуваме. Най-простата рецепта за кактусова почва е смес от горе долу равни количества пръст и пресят речен пясък - едрата му фракция. Това е най-лесния начин да направим пръста по-бързо съхнеща. А , че с течение на годините тази смес се сбива и въздуха в нея намалява си е точно така. Но ако кактуса се пресажда регулярно - през две , три години - няма чак такава опасност от фатално сбиване на сместа и задушаване на корените.  Ако се прибави и листовка към тази смес , то времето за фаталното сбиване се удължава още повече. А ако добавим и натрошен камък , тухла , перлит ..... :)
Всъщност изброените дотук съставки : пръст , речен пясък ,листовка, тухла , камък и перлит са налични при нас и всеки може да се снабди с тях ако не безплатно , то почти безплатно. Ето защо и правим основно такива смеси. И те не са никак лоши и кактусите си растат щастливи в тях !
Някои западни кактусари препоръчват пясъка да се замени изцяло с перлит , лава и пемза. Да , ама тая лава и пемза на мен ще ми излезе златна  :)  Веднъж пробвах нещо такова - сях корифанти в смес , в която пясъка го бях заменил с  много перлит и зеолит. Не бях обаче очарован от растежа и още на другата година си ги сях както обикновено.
Ако в почвената смес имаме съставки носители на въздух в почвата като перлит , пемза , минерали с пореста структура .... то не само ,че не е вредно , но дори е и от полза за кореновия растеж да се добавя и мъничко фин речен пясък / освен едрата фракция/. По-точно фин речен нанос , който е богат на минерали и хранителни в-ва в лесно усвоима за корените форма. 
Поне за мен речният пясък ще си остане една от основните компоненти. Сега към него добавям по малко камък / всякакъв/  , мъничко пемза, лава , перлит , трошена тухла. Колкото е по - разнообразен миш-машът , толкова по-добре. Стига само човек да има достатъчно време и желание за това  :)

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Започнах експеримент с добавка от около 10% активен въглен на някои растения, на които преди десет дни им смених почвата. Нямат никакъв пясък.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Въглен /изгоряло дърво/ съм слагал по малко към сместа. Казват , че имал фунгицидно действие. Дали е така не знам . Въглена поема много вода и ако тя не бъде изсмукана от корена просто не съхне - остава си влажен. Той в никакъв случай не е заместител на промития речен пясък !
Активния въглен е друго нещо - използва се във филтрите и в медицината - силно адсорбира.
Не знам да се слага в почвените смеси. С каква цел го слагаш ?

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
С каква цел го слагаш ?

Срещал съм при писания в някои цветарски форуми, когато режеш да поръсваш с прах от активен въглен, та си мисля че има някакво фунгицидно действие изявено повече отколкото дървения въглен и се ползва в акваристиката за пречистване на водата - 50-60 пъти по ефективен от дървения въглен.
Няма такъв момент с прекомерната влажност, съхне си, както другите в които не съм слагал, парченцата са мънички.
Пясъка тежи много, а щом не е незаменим, няма практическо значение за мен, защото мога да го заменя с нещо което мисля че е много по-полезно/не е единствен заместител/. Разбира се, времето ще покаже дали в действителност е така.
Защо трябва да съхне корена? По скоро е необходима една съвсем лека влажност/не да е мокро/ в летния период, но не пълно съхнене. Вярно, не отговаря напълно на това което е в местообитанията, но при мен този подход е по-добър отколкото другия - с пълното засушаване на корена.
« Последна редакция: Юли 05, 2013, 11:53:13 am от P-run »

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Цитат
Пясъка тежи много, а щом не е незаменим, няма практическо значение за мен
Да, тежи, но това е проблем ако разнасяш големи саксии и чували с пясък напрад-назад, или ако ти е бизнес, ама тогава ще имаш и работници, а тях няма кво да ги жалим. И ще транспортираш продукцията на килограм. Торфа е лек, но това за мене не е достатъчна причина да го използвам.

Пясъка, от друга страна, особено кварцовия, не се сляга щото не се разгражда в почвата, инертен е. Може да се замени според мене с: едър пясък, филц, чукана скала (и други минерални деривати), камъни и пр. Както една баница без сирене или ядки ще се степа, така и листовка без пясък или камъчета няма да е достатъчно приницаема за водата и въздуха. И ще се мокри по-трудно. Аз съм сигурен, че саксия дето е "напълно суха" на 4-я ден от поливането, не е била достатъчно намокрена при самото поливане.

И за корените - поне за много видове, даже и дребни кактуси, но имащи в почвата в земята 1 - 2 педи дълги корени, дисталната им, крайна част мисля остава във влажната част на почвата през валежния период от годината. И не би било фатално и за нашите любимци. А то и ако ги вали дъжд навънка, е неизбежно.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33