Автор Тема: Mammillaria wrightii ssp. wrightii  (Прочетена 6106 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Mammillaria wrightii ssp. wrightii
« -: Март 19, 2012, 05:52:15 pm »


Семейство: Кактусови
Научно наименование: Mammillaria wrightii ssp. wrightii
Синоними:
- Mammillaria wilcoxii
- Chilita wrightii
- Chilita wilcoxii
- Mammillaria wrightii var. viridiflora
- Mammillaria wrightii var. wilcoxii
- Ebnerella wrightii
- Ebnerella wilcoxii
- Mammillaria meridiorosei
- Mammillaria wrightii subsp. wilcoxii

Произход: САЩ, Мексико
Описание: Единичен кактус.
Стебло: Кълбовидно до леко издължено, епидермиса е тъмно-зелен, достига до 10 см на височина и до 8 см в диаметър.
Ребра: Цилиндрични туберкули.
Ареоли: Голи.
Централни бодли: 1-3, червеникаво-кафяви, завършващи с кукичка, до 1.2 см дълги.
Радиални бодли: 10-12, светли с тъмни връхчета, до 8-12 мм дълги.
Цветове: Фуниевидни, преливащи от лилаво към тъмно-розово към гърлото, достигат до 2.5 (4) см в диаметър.
Отглеждане: Сравнително лесни за отглеждане кактуси. Използвайте стандартен субстрат за кактуси при пресаждане, подсигурете добър дренаж. През лятото тази мамилария ще се чувства най-добре на лека сянка. През този период се поливат редовно, като се изчаква просъхване на субстрата в който са засадени между две поливки. През зимата се държат напълно сухи, в светли и проветриви помещения в които температурата не пада под 10°C.
Размножаване: От семена
« Последна редакция: Юни 07, 2012, 08:19:19 pm от admin »

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Mammillaria wrightii
« Отговор #1 -: Март 19, 2012, 09:37:39 pm »
Красива едроцветна мамилария.Може би съм най невежия кактусист, но специално тази мамимилария не се отглежда лесно.Не знам защо в итернет пространството,постоянно се пише/ расте бързо гледа се лесно /за  повечето видове,но според мен това е шаблонно.Знаете ли този вид колко лесно се разболява и то повече от кореново гниене и фузариум.За мен лесно се гледат зелените мамиларии,но това невинаги важи за едроцветните,много от които имат капризна коренова система.Естествено не могат да се сравняват със pediocactus;pelechyfora;sclerocactus;strombocactus ;aztekium; като отглеждане,но като мамилария е средно труден вид.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Mammillaria wrightii
« Отговор #2 -: Март 19, 2012, 10:10:27 pm »
Благодаря за този коментар, Андро!  (handshake)
 (y) Това ми беше една от основните идеи. В темите с описание на даден вид кактус, да се обсъжда всичко свързано с него, благодарение на наблюденията които са събрали при отглеждането му, потребителите с по-голям опит при отглеждане на кактуси пишещи тук.  (y) Защото в мрежата наистина има много недостоверна информация по тази тема.   (nod)

В тази връзка, мисля, че ще е най-добре да обсъдим в една бъдеща тема, и да въведем поне тук във форума една скала за трудност при отглеждането на даден кактус. Примерно скалата да бъде с 5 степени, или нещо такова.  (y) (отивам да направя темата ;) )

Направена е вече:  http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=209.msg818#msg818
« Последна редакция: Март 19, 2012, 10:15:51 pm от johnstalker »

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Mammillaria wrightii
« Отговор #3 -: Март 22, 2012, 04:37:15 pm »
Mammillaria wrightii SB374....купена е от Кийслинг...саксията е 10х10, т.е. достатъчно голям за да цъфне, мисля.


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Mammillaria wrightii
« Отговор #4 -: Юни 06, 2012, 06:59:22 pm »
[smg id=725 width=250 ][smg id=724 width=250 ][smg id=723 width=250 ]

kalinaalena, размерът на саксията дали е от значение?! :P  (happy) Моята е в девятка, но като гледам доста е дръпнала от миналата година, от когато я имам. ;)

Ето я преди една година.



Цитат
Цветове: Фуниевидни, преливащи от лилаво към тъмно-розово към гърлото, достигат до 2.5 см в диаметър.

Гледам какво съм писал, че цветовете достигат до 2.5 см в диаметър.. ;) това съм намерил в нета де.. ама моята мамилка е направила цветчета с около 4 см фуния. :) (think)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Mammillaria wrightii
« Отговор #5 -: Юни 06, 2012, 09:24:19 pm »
Не знам дали размерът в случая има значение, не обичам процеса присаждане, за това пресаждам в по-големи от необходимото саксии.Моято райти е на открита тераса, твоята в оранжерия...явно това има значение за цъфтежа.Аз моята я имам от есента, пораснала е достатъчно,  все някога ще цъфне.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Mammillaria wrightii
« Отговор #6 -: Юни 06, 2012, 11:06:30 pm »
Една от отдавна мечтаните от мен Mammillaria-и! Отскоро (месец) съм горд собственик на 2 поотраснали семеначета, може би малко по-големи от тази на миналогодишната ти снимка. Петре, честито! (clap) Много е красива като цъфти и се радвам заедно с теб, макар и, лично аз, само на снимката… (f)
При желание можеш да оправиш името - Mammillaria wrightii ssp. wrightii (другият подвид е wilcoxii).

Вили, ще цъфне. Гледам има и размер и години - напролет, живот и здраве… Обича студ и мраз през зимата.
Поздрави, Андрей

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Mammillaria wrightii
« Отговор #7 -: Юни 07, 2012, 10:44:53 am »
Знам, че е студенолюбива, но я получих есента и току що засадена не ми се щеше да я оставям на студ.Догодина ще и осигуря светло и сухо място.Къщата на родителите ми има таван, чиито прозорци и врата изобщо не са уплътнени, но е сух въздухът, защото минават комините през тавана.На южния прозорец на тавана...светло, студено и сухо.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Mammillaria wrightii ssp wilcoxii
« Отговор #8 -: Юни 15, 2014, 06:05:18 pm »

Кактус БГ

Mammillaria wrightii ssp wilcoxii
« Отговор #8 -: Юни 15, 2014, 06:05:18 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33