Автор Тема: Размножаване на перескиопсис  (Прочетена 14354 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Размножаване на перескиопсис
« -: Ноември 07, 2012, 10:20:17 pm »
Идва сезона на семената и е време да помислим за по-сериозно размножаване и запасяване с пепсове :D
Ето аз как ги нагласих в един аквариум с лампи, растат та се късат... толкова са нараснали само за 9 дни! Надявам се до пролетта да станат мноооого, мноооого... :D




Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #1 -: Ноември 07, 2012, 10:27:10 pm »
:) Аз съм приготвил 160 литров ТАНК за тази цел.  :P

guest8

  • Гост
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #2 -: Ноември 07, 2012, 10:36:14 pm »
колеги, това не е лотос, изкарайте му краката от водата!
Вчера scleri много аргументирано (както винаги) направи анализ относно почвата, водата и корените, знам, че чукча не е читател, но все пак ....  :@

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #3 -: Ноември 07, 2012, 11:13:30 pm »
колеги, това не е лотос, изкарайте му краката от водата!

Тук може да поспорим! Кактусите са друго нещо, перескиопсисите може да минат и за водни лилии :D  От личен опит се убедих, че понасят постоянно да имат вода в подложката. А тези дни ми попадна и един сайт и снимки как се отглежда хидропонно като марули :D  Та при първото рязане веднага ще сложа един за проба да видим как ще се развива само във водичка и естествено ще докладвам със снимки! (nod)
Ето малко снимки за какво говоря:









Снимките са от този сайт: http://pereskiopsisforestryservice.blogspot.com/2008_07_01_archive.html

guest8

  • Гост
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #4 -: Ноември 08, 2012, 07:46:00 am »
всяка работеща методика е добра;
аз съм пробвал поне 3-4 начина, но избягвам този от горните снимки (във вода) - колкото и много корен да направи резничето, те са толкова деликатни и крехки, че при преместването в пръст всички могат да се отчупят.
Имах предвид, че излишъка от водата може да е фатален дори за ПЕСП при изградена коренова система  :S

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #5 -: Ноември 08, 2012, 09:18:50 am »
Първо - има съществена разлика между хидропонно отглеждане и вкореняване във вода.
Второ -  Перескиопсиса все пак е сукулент. Това ще рече че там от дето иде водичката е кът и той се е научил да се справя с недостига и създавайки огромна коренова система.
Усещам че пак ще се увлека да ви надувам главите за това как различните сукуленти се стправят с този проблем. Спирам за да не разводнявам темата.


Не знам дали е истина , или е поредниянт кактусарски мит. Чел съм, и то не на едно, две места, че кактусова издънка вкоренена във вода прави коренова система която след това в почвата отказва да функционира нормално.  Ако някой има време и възможност може да експериментира, и след това да докладва резултатите.

Чували сте за метода за вкореняване при който издънката се закрепва над съд с вода така че да усеща " миризмата " на влага, но да не докосва повърхността.  Едно от важните условия за успех при този метод е издънката своевременно да се повдига, така че показалите се чакащи коренчета да не успеят да докоснат водата.  Леля Радка, от която научих този метод изрично наблегна на този факт.  Само че не мога да гарантирам дали и тя е чела това някъде, или има личен опит с корени достигнали водата.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #6 -: Ноември 08, 2012, 09:25:11 am »

Чували сте за метода за вкореняване при който издънката се закрепва над съд с вода така че да усеща " миризмата " на влага, но да не докосва повърхността.  Едно от важните условия за успех при този метод е издънката своевременно да се повдига, така че показалите се чакащи коренчета да не успеят да докоснат водата.  Леля Радка, от която научих този метод изрично наблегна на този факт.  Само че не мога да гарантирам дали и тя е чела това някъде, или има личен опит с корени достигнали водата.
по този метод вкорених един астрофитум и до ден днешен е жив и здрав и всяко лято цъфти та се къса. Мога да гарантирам , че метода на Склери работи идеално /да ме прощава г-жа Серафимова / но аз си живея с мисълта, че Склери ми е помогнал да спася трънчето  :)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #7 -: Ноември 09, 2012, 09:35:23 pm »
Ето и моя метод  (wasntme)
Кутиите отгоре имат торбички по принцип и ги държа 16часа на висока температура и светлина :)
Другите 8 часа са на тъмно и стайна температура :)


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #8 -: Ноември 29, 2012, 07:06:03 pm »
Преди няколко месеца бях заложил листа от перескиопсис с намерението да ги вкореня... е те успях значи. ;)



Интересно ми е след колко време ще избие и ново стебло.. вярвам, че ще изкара. (think) Днес ги пресадих в по-богата почва и ги настаних в акварюма. (nod)

guest8

  • Гост
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #9 -: Ноември 29, 2012, 07:40:50 pm »
Преди няколко месеца бях заложил листа от перескиопсис с намерението да ги вкореня... е те успях значи. ;)
[IMG]
Интересно ми е след колко време ще избие и ново стебло.. вярвам, че ще изкара. (think) Днес ги пресадих в по-богата почва и ги настаних в акварюма. (nod)
хе-хе, кмете, не си първия ентузиаст дето е вкоренил листо от тази помпа, но лично аз не съм срещал инфо в нета някой да е постигнал повече от това (имайки предвид целите, които стоят пред експериментатора);
летораслите след продължителен период от време на вегетация са твърде хилави за да послужат за каквото и да е.   (whew)
наблягай на процеса рязане и вкореняване на основното стъбло, за съжаление през есенно-зимния период ПЕСП-а както и да го гледаш издължава се и изтънява  ;(

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #10 -: Ноември 29, 2012, 07:44:55 pm »
..хе-хе, кмете, не си първия ентузиаст дето е вкоренил листо от тази помпа, но лично аз не съм срещал инфо в нета някой да е постигнал повече от това (имайки предвид целите, които стоят пред експериментатора);
летораслите след продължителен период от време на вегетация са твърде хилави за да послужат за каквото и да е.   (whew)
наблягай на процеса рязане и вкореняване на основното стъбло, за съжаление през есенно-зимния период ПЕСП-а както и да го гледаш издължава се и изтънява  ;(

Според теб, ще избият ли стебла или не?  (nod) (shake)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #11 -: Ноември 29, 2012, 07:51:35 pm »
И на мен ми е много интересно дали ще пробие стебло, като при Ешевериите и Граптопеталумите   8-|
Първата фаза е обещаваща, аз и до коренче не съм успявал да ги докарам.
АкварЮма може да се окаже разковничето- там всевъзможн хибискуси, орки и мухоморки успяват да направят магически неща  (rock)

guest8

  • Гост
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #12 -: Ноември 29, 2012, 10:11:58 pm »
Според теб, ще избият ли стебла или не?  (nod) (shake)
ами, ако не ме лъже памета, около 2 години стояха забучени в една чаша с пръст, съхнеха едно по едно поради липса на внимание и вода,
 един ден ми се видя там една тревичка около 15 мм висока и 1 мм дебела - от долната част на едното листо тръгнало ластарче,
 аз се погнусих от резИлтатите на експеримента и го финализирах в кофата
майката му е търпение, до пет-десет години ще имаш плантация с вкоренени листа, стига да имаш място и търпение

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #13 -: Ноември 29, 2012, 10:28:19 pm »
Даваш ми надежди!  (y) (party) (dance)

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #14 -: Ноември 29, 2012, 10:36:59 pm »
немога да разбера каква е тая работа с вкореняването на листа??? и закакво изобщо е нужно??? да кажеш че бавно расте или нещо такова, а той перскиопсиса си е като троскот. аз една зима от две растения бях направил до пролетта към 450 присадки и то без да вкоренявам листа! както казва и el pistolero това не е ешеверия. въобще не мога да схвана за какво ви е да вкоренявате листа???

Кактус БГ

Re: Размножаване на перескиопсис
« Отговор #14 -: Ноември 29, 2012, 10:36:59 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33