Автор Тема: Ferocactus macrodiscus ssp. septentrionalis  (Прочетена 2379 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Ferocactus macrodiscus ssp. septentrionalis
« -: Октомври 13, 2014, 12:39:52 am »
scleri, помня, че ме пита преди време растенията от Зановело как са. Сещам се сега и тук, защото поизпразвам паметта на телефона си и намерих снимка на единия от septentrionalis-ите при принудителното пресаждане това лято (02.07.2014):



И 2-те растения при мен са ОК засега. Едното вече започна да изкарва "по-смислени" бодли, но все още е далеч от фотогеничност. Не изглеждат, поне при мен, с нещо по-различни от macrodiscus-и, но да изчакаме още десетина години…
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ferocactus macrodiscus ssp. septentrionalis
« Отговор #1 -: Октомври 14, 2014, 06:10:31 pm »

И при мен не бързат да пораснат. Един ареол на пролет, един на есен и това е. Септентрионалиса в природата се въди на по-голяма надморска височина и се чудя дали този отказ от растеж при летните жеги не е някакво коствено доказателство че кактусчето отговаря на табелката си. Освен бавният растеж формата на бодлите също дава някаква надежда. В сравнение с другите макродискуси които имам на тези бодлите не са завити към стъблото, а растат прави и разперени. Цвета на стъблото определено не отговаря на описанието на септентрионалис.
Така че и аз не мога да бъда категоричен нито за, нито против. Ще чакаме и времето ще покаже.

Ето ги и моите семеначета :



и правите разперени бодли :






Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Ferocactus macrodiscus ssp. septentrionalis
« Отговор #2 -: Октомври 17, 2014, 01:10:52 am »
Браво! Много са готини! (clap) Тези при мен също не са от подвижните (забравих да снимам, съжалявам). На едното и аз вече имам първа кръстачка бодли и също са отстоящи от стъблото. Особеното и на двете ми е, че са ми с чисто жълти бодли. Засега, де. Но, не съм и най-добрият стопанин на тръни - кактусите ми като цяло определено страдат от липса на хранителни вещества в почвата, от рядко поливане и от много слънце.

Аз все си мисля, че можем да имаме доверие на Зановело. Все пак семките са събирани от Донати, а той е добър познавач. Освен това, локалата е типична за този подвид и няма в близост представители на базовия.
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ferocactus macrodiscus ssp. septentrionalis
« Отговор #3 -: Февруари 27, 2016, 03:23:57 pm »
Растем си без да бързаме. Бодлите доста по-сериозни от типовия макродискус. Снимка от есента на 2015г.


Кактус БГ

Re: Ferocactus macrodiscus ssp. septentrionalis
« Отговор #3 -: Февруари 27, 2016, 03:23:57 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33