Автор Тема: Литература  (Прочетена 15786 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Литература
« Отговор #30 -: Юни 30, 2015, 11:39:49 am »
Лоде връща нещата в пред-хънтово време и ги използва за база, върху която прави промените си, и до много голяма степен е прав. Излага много добре мотивите си в предговора и, лично на мен, разсъжденията му ми харесват. Нямам образование и ценз да съдя за правотата му, но обясненията са логични и разбираеми дори за тъпанар като мен. Изтъква небрежния подход на IOS/Хънт при прекрояване на систематиката, базиран почти изцяло на морфология с "консенсус" при взимане на решения чрез  болшинство гласували "за"/"против", вместо прилагане на съвременни критерии за оценка.

Въведителната част на книгата е много хубава и ще е чудесно някой да намери време и да я преведе на български.

Що се касае за сканирането - отново съм ОК да предоставя книгите на полза роду. Че и отново ще почерпя за това… (rofl)

ПП Ати, при EFC липсва типификация при публикуването. Първото типифициране е при публикуването на Stenocactus. Играта е, че кодексът може да се използва в случая като се даде приоритет на липсата на типификация като аргумент срещу липсата на необходимост от типификация за пред-кодексни публикации. Правилното, според мен е да се добави неотипификация към първата публикация и самата тя да се редактира и уточни по кодекса, но, както писах, не съм в час с реда на нещата в тези среди и свързаните с това знания, умения и практики. Може и да не може да се прави това. Изглежда наистина е въпрос на предпочитание и власт на личността или органа, налагащ употребата. Аз съм "за" EFC.
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Литература
« Отговор #31 -: Април 01, 2018, 04:09:23 am »
Последният чеклист на Д. Хънт:
https://www.kew.org/sites/default/files/CITES%20Cactaceae%20Checklist_CCC3_170629.pdf

В него той приема като алтернативни доста родови названия, отхвърлени преди в Лексикона си. Като:

  Acanthocalycium, Ancistrocactus,   [ap]
Aporocactus, Aylostera, Backebergia, Chamaecereus, Echinomastus, Glandulicactus, Hamatocactus
Lemaireocereus, Leucostele, Leuenbergeria, Lobivia, Lophocereus, Micropuntia
Morangaya, Nyctocereus, [Pm] Pseudomitrocereus, [Pt] Pterocereus
[Ra] Rapicactus, [Re] Reicheocactus,  [Se] Setiechinopsis
[So] Soehrensia,
Trichocereus,  [Va] Vatricania, [Wg] Weingartia

и прехвърля доста видове в други родове в синхрон със съвременните изследвания.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Литература
« Отговор #32 -: Април 01, 2018, 02:30:57 pm »
Колелото се върти и май пак стигаме до древната класификация на низвергнатия от профиекипа "Хънт-Тейлър" немски любител ботаник Курт Бакеберг. Доста време им трябваше на британците за да стоплят, че например Backebergia militaris, морфологично стои сама и не може изкуствено да се мята в чувала с пахицереуси. Подобни случки бол. Но пустото британско имперско високомерие трудно пада по гръб.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Литература
« Отговор #33 -: Април 02, 2018, 11:23:25 am »
Тук към имперското високомерие трябва да добавим и "научният кариеризъм" който гризе някои научни работници, особено по-преуспелите. Стремежа им да се налагат и оставят името си във "вечността". Ботаниката и по-специално систематиката дава необятни простори на такива люде.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Литература
« Отговор #34 -: Април 02, 2018, 11:20:25 pm »
Деба.. започнах да се отегчавам.. Не знам, дали е добре, че започнах от Хънт.. после Лоде.. но усещам, че се намираме в един кръговрат. ДеЖаВю всеки ден... и те така. Вече напълно разбирам "старите" кактусари които бяха объркани от "Лексиконя" на Хънт. ;)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Литература
« Отговор #35 -: Април 03, 2018, 11:48:04 pm »
Деба.. започнах да се отегчавам.. Не знам, дали е добре, че започнах от Хънт.. после Лоде.. но усещам, че се намираме в един кръговрат. ДеЖаВю всеки ден... и те така. Вече напълно разбирам "старите" кактусари които бяха объркани от "Лексиконя" на Хънт. ;)
  :D Всичко е точно – целта е постигната. Сега вече могат да ти продадат кактуси от видове, които вече имаш. Както и още книги за тях. Което не е чак толкова зле.  (bear)

Най-прави са хората, които смятат, че няма правилна и "окончателна" класификация. Важното е да знаем тенденциите и синонимите.
« Последна редакция: Април 03, 2018, 11:55:07 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Литература
« Отговор #36 -: Април 05, 2018, 04:44:56 pm »
Тенденциите са ясни 7G. Синонимите да се увеличават.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Литература
« Отговор #37 -: Юни 22, 2018, 01:50:54 am »
Благодарско, 7george! (sun)
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Литература
« Отговор #37 -: Юни 22, 2018, 01:50:54 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33