Автор Тема: Въпрос по пресаждане на сукуленти  (Прочетена 1837 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Натали Донкова

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1
  • Activity:
    0%
Въпрос по пресаждане на сукуленти
« -: Ноември 29, 2020, 11:51:30 am »
Здравейте!  (handshake) (handshake)

Наскоро си закупих няколко растения от рода сукуленти или по-точно ехинокактус, алое и ешеверия. Знаете, че при закупуване те са в  изключително малки саксийки и много ми се иска да ги пресадя в  по-големи. Поинтересувах се и разбрах, че пресаждането на сукуленти обаче се случва през пролетта и лятото. Въпроса ми е -  кое е  по-добре - да ги пресадя в по-големи саксии сега или да ги оставя в тези саксийки до пролетта? Защото ме притеснява, че са в прекалено малък съд.  :^) :^)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти
« Отговор #1 -: Ноември 29, 2020, 06:12:12 pm »
Ако няма да се поливат изобщо не им пречи в какво са когато почиват. Обаче Ешеверииите и Алоето не е да не искат съвсем никаква вода и зимата две-три навлажнявания ще им трябват, за да избутат до пролетта. Но поливането да се направи когато има подходяща температура и светлина поне два-три дена на слънчев прозорец и температурата поне около 20 градуса, за да изсъхнат възможно най- бързо. 
Иначе премахването на сбитият холандски торф около корените не е много приятна задача, аз го правя с цялостно накисване в по- голям съд за няколко минути, после изваждам и почвам да разчупвам буцата с пръсти докъдето може да се извади по- едра фракция торф с минимално поражение върху сбитите корени. След това вземам душслушалката и насочвам като пароструйка плътна струя директно върху коренте като пак доразплитам с пръсти освобождаващите се корени, за да мине струята през тях и да избута възможно повече от торфа, който е в центъра. Всичко това над леген или над тоалетната, за да падат там торфените отпадъци.  Обикновено се почиства що годе прилично след такава процедура.  Може и зимата да се извърши, но ще трябва да се изсушат на топло място с въздушно течение- примерно срещу струята на климатик, положени по голи корени върху някоя хартия която да абсорбира влагата още по- бързо.  (y)

П.П. Садистичен избор за оцветяване на текста, едва го различих от фона, добре, че маркирах целият текст и тогава стана контрастно.   (devil)

Кактус БГ

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти
« Отговор #1 -: Ноември 29, 2020, 06:12:12 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33