Автор Тема: Проблем с кактус  (Прочетена 48923 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Проблем с кактус
« Отговор #150 -: Май 03, 2014, 04:29:11 pm »
Да, най-добре и другите наоколо ги полей яко със същия разтвор. Тия гадини препълзяват бързо по съседните саксии.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Проблем с кактус
« Отговор #151 -: Май 03, 2014, 04:55:24 pm »
Така и ще направя. А концентрацията на препарата 0,05 дали е добре или е много?

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #152 -: Май 03, 2014, 07:28:26 pm »
Чертичка и половина от спринцовка на литър е достатъчно. Или половин чертичка на 1/3 литър.

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Проблем с кактус
« Отговор #153 -: Май 03, 2014, 07:48:19 pm »
Като лекар разполагам с инсулинови, 2 кубикови, 5 кубикови и 10 кубикови, та цифри ще са ми повече от полза... :D

Иначе сега пак оглеждах кактуса, имам чувството, че бяха станали 3 петната, видях и пашкулът, от който е излязло нещото и директно го измих с гореща вода. При измиването се разчлени тотално. Тъй като няма отворени аптеки и нямам инсектицид, мисля да процедирам с белината, както четох, че Exotica прави. Ще го оставя да изсъхне до понеделник, когато ще взема препарат и ще го напръскам и чак тогава ще засаждам. Малко не знам какво да правя с всички тези издънки, на които се разчлени, но може би ще ги бучна в същата саксия, до основната. Някои се разцепиха с коренчета, други са голички.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #154 -: Май 03, 2014, 08:28:28 pm »
В такъв случай 0,15%.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с кактус
« Отговор #155 -: Май 03, 2014, 10:21:32 pm »
Малко не знам какво да правя с всички тези издънки, на които се разчлени, но може би ще ги бучна в същата саксия, до основната. Някои се разцепиха с коренчета, други са голички.

Това не са издънки, а отделни самостоятелни растения. Производителят е сял в една саксийка няколко малки семеначета, и след като са поотраснали го е домързяло да ги раздели, а е възможно и политиката да му е такава. Да продава пълна саксийка. Все пак това е трънче което лесно се размножава, а и в пълна саксийка е по-красиво. Пред теб наистина има два варианта. Или да ги разсадиш в отделни саксийки и ще имаш за раздаване на приятели, или да ги насееш отново заедно, но в този случай е по-добре да вземеш малко по-голяма саксия. Това е кактус който пуска доста прикорневи издънки и скоро ще напълни цялата саксия.
Сега като погледнах снимката възможно е не всички да са самостоятелни растения , а да е имало и една, две издънки. Точно те са се отчупили без коренчета, но засети в почва бързо ще се вкоренят.

Ако питаш мен ситуацията не е свръх спешна и не е нужно да тормозиш трънчето с чак толкова много химия. Спокойно може да изчака до понеделник когато ще намериш отворена селско стопанска аптека и ще можеш да си купиш инсектицид.
Нуреле - то е много добър инсектицид, но има дълъг карантинен период - не помня точно колко. Мисля че беше един месец, но във всеки случай не е по-малко от двайсет дена. За това не е много добър за домашно приложение. По-добре си вземи Вазтак или Децис. Те имат карантинен период само от едно денонощие. Не вярвам някой да тръгне да прави салата от кактусчето, но все пак саксията ще се пипа многократно та за това е за предпочитане препарат с по-кратък карантинен период. Продавача в аптеката, ако е наистина специалист, може да ти предложи и друг, по-нов и по-добър препарат. Кажи му че имаш проблем с памукови, или коренови въшки.

Неактивен jerekarova

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Проблем с кактус
« Отговор #156 -: Май 03, 2014, 10:46:23 pm »
По разни мнения от форуми се ориентирах към една агроаптека в Красна поляна на пазара. Ще попитам за тези препарати, с тях ще направя профилактиката и на останалите. Благодарско, момци!

Неактивен Sevelina

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус
« Отговор #157 -: Февруари 17, 2020, 09:39:53 pm »
Здравейте,
Кактусът ми май загива. От миналата година стои на петна, сякаш е изгорял от слънцето. Бодлите му също са покафенели. С диаметър е около 30 см. и много ми се свиди. Ако някой знае как да го спася, моля, да пише. Почвата му е за кактуси, изхвърлила съм торбата и не знам какво съдържа. Отдолу има камъни за дренаж. Лятото го изкарвам на южна тераса. Зимата го прибирам в южна стая.








Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Проблем с кактус
« Отговор #158 -: Февруари 17, 2020, 09:54:00 pm »
Нищо му няма.. ще оцелее. Дано има дупки на "саксията". ;)

Неактивен Sevelina

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с кактус
« Отговор #159 -: Февруари 18, 2020, 12:33:22 pm »
Нищо му няма.. ще оцелее. Дано има дупки на "саксията". ;)

Дано оцелее. Благодаря!

Кактус БГ

Re: Проблем с кактус
« Отговор #159 -: Февруари 18, 2020, 12:33:22 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33