George Engelmann

От Българска Енциклопедия за Кактуси
Направо към: навигация, търсене

George Engelmann
САЩ
George Engelmann 
Роден: 2 февруари 1809
Франкфурт на Майн, Германия
Починал: 4 февруари 1884  (на 75 години)
Сент Луис, САЩ

Джордж Енгелман, също известен като Георг Енгелман, (2 февруари 1809 – 4 февруари 1884) е бил германски и американски ботаник. Прославил се е с описанията на флората на Запада на Северна Америка, тогава още много слабо изучена. Бил е по-конкретно активен в района на Скалистите планини и северно Мексико, заедно с един от неговите постоянни спътници, друг германо-американец, ботаникът-илюстратор Paulus Roetter.[1]

Биография

Джордж Енгелман е роден във Франкфурт на Майн, Германия, най-големият от тринайсет деца. Произхожда от прогресивно семейство, сред което има деятели на реформистката църква и образованието. Получава ранното си образование в гимназията на град Франкфурт. Започнал е да се интересува от растения на около 15 г. възраст. Също така има интереси към изучаване на съвременни езици, история и рисуване. Следва от 1827 в Хайделбергския Университет, Берлинския Университет, University of Würzburg, а през 1832 г. защитава и докторат. През същата година Енгелман заминава за Париж, където работи за кратко. През 1832 г. той заминава и за САЩ, където вече живее неговия чичо. Установява се първо в Илинойс, а после и в Ст. Луис, Мисури. В този град през 1835 г. той започва медицинска практика, а през 1836 издава германски вестник, Das Westland.

След 1842 г. започват и ботаническите му изследвания. Взима си отпуски от практиката за експедиции, работи и в Harvard University. През 1859 г. той публикува Cactaceae of the Boundary която изучава кактусите на границата на САЩ и Мексико. Публикува изследвания върху различни други растения, в това число борове, лози и техните болести (филоксера). Джордж Енгелман е основател и дългогодишен президент на St. Louis Academy of Sciences, както и на National Academy of Science. Също той основава и развива за научни цели и публичен интерес "Shaw's Gardens", ставащи впоследствие Missouri Botanical Garden.

В негова чест са наименувани редица растения, сред които Quercus engelmannii, Picea engelmannii, Pinus engelmannii, Opuntia engelmannii и Echinocereus engelmannii.

Източници